OBSAH

  1. Zubní povlak

  2. Zubní kámen

  3. Vznik zubního kazu

  4. Pigmentace

  5. Ústní vody, zubní pasty, prášky apod.

  6. Péče o mléčný chrup

    1. Medové zuby - kaz raného dětství

    2. Poznámka pro těhotné

  7. Přehled příspěvků ZP na dentální hygienu

  8. Slovo na závěr


Péče o zuby patří k našim každodenním činnostem. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout a co naopak do péče o zuby zařadit, se vám pokoušíme shrnout v následujícím textu.

caries-removal-procedure-pediatric-dentistry-8XLTNQK.jpg

Nezapomínejte, že každá dutina ústní má svoji mikroflóru! Našim cílem není ,,vybílit" všechny bakterie v dutině ústní, ale pouze SPRÁVNÝM ČIŠTĚNÍM redukovat množství škodlivého povlaku, který se na zubech přirozeně usazuje.

ZUBNÍ POVLAK

Z povlaku vznikají veškeré problémy v dutině ústní - kaz, kámen, zánět dásní či parodontóza. Správným čištěním se tak eliminují veškeré jmenované problémy. Pod pojmem správná hygiena se u dospělého člověka rozumí používání klasického kartáčku a kartáčku mezizubního, případně zubní nitě! (U dětí se používají mezizubní kartáčky samozřejmě až později, názory dentálních hygienistů se v tomto liší, někteří udávají od prvního stálého zubu , někteří až od 10-12 let dle zručnosti dítěte.)

ZUBNÍ KÁMEN

Kámen vzniká z povlaku. Kde není povlak, nemůže vzniknout ani kámen. Vznik kamene je ovlivněn minerály, které jsou přirozeně obsažené ve slinách. Toto je samozřejmě velmi individuální - dva lidé si budou čistit zuby stejně ,,špatně", ale jednomu se vytvoří kámen rychleji než druhému.

Zubní lékař odstraňuje kámen pouze NAD dásní! Ze zákona má každý pacient nárok na vyčištění zubního kamene 1x ročně zdarma, jen v rámci preventivních prohlídek. U dětí jsou bezplatná dokonce dvě čištění za rok.

VZNIK ZUBNÍHO KAZU

Bakterie v povlaku se živí cukry a následně produkují kyseliny. Působením kyselin dojde k počátečnímu odvápnění skloviny (začínajícímu kazu), tzv. demineralizaci. Demineralizaci (pokud dosahuje do určité vrstvy skloviny) lze ještě zachránit před vrtáním správnou hygienou a výživou. Další fází je vznik kazivé léze - kazu, který je už nutno ošetřit zubním lékařem.

PIGMENTACE

Vznik pigmentací (zabarvení zubů) je ovlivněn typem mikroflory v dutině ústní a barvivy v potravinách. Lidé si je často pletou s kazem nebo se je snaží doma vyčistit ,,na sílu", například sodou a citronem. Nicméně při nešetrném zacházení dochází k poškození skloviny a tím se začnou pigmentace zachytávat ještě víc (vzniká začarovaný kruh)!

ÚSTNÍ VODY, ZUBNÍ PASTY, PRÁŠKY APOD.

Komerční ústní voda (např. Listerin atd.) je zbytečná záležitost dokonce i tehdy, kdybychom nebrali v potaz škodlivé chemické látky ve složení. Cílem je odstranit povlak ze zubu, který se sám neregeneruje, ale zároveň nepoškodit dásně a ostatní měkké tkáně - k tomu nám poslouží kartáček a mezizubní kartáček správné velikosti.

Buďte prosím opatrní u používání domácích bylinných vod na bázi alkoholu (líh, vodka), ty nepoužívat na pravidelnou hygienu, mohou popálit dásně! Pouze pro případy infekcí a bolestí zubů, které jsou ještě zvládnutelné bez lékaře, je lze po omezenou dobu na postižené místo používat, ale vždy dostatečně ředit (hřebíčková tinktura, propolisová tinktura)!

Nedrhněte zuby (kvůli zabarvení zubů) jedlou sodou a citronem!!! Citronem si naleptáte sklovinu a jedlou sodou si zuby poškrábete ještě víc (opět zkušenost dentální hygienistky, kdy pacientka touto kouzelnou kombinací drhla zuby tak poctivě ,že neměla téměř žádnou sklovinu, pak se již nikdy nezbavíte citlivosti zubů!), o to víc se zachytávají pigmentace na zuby, takže si vlastně nepomůžeme.

O netoxických pastách je informací dostatek (viz odkaz s doporučenými produkty). Z pohledu dentální hygienistky je bezesporu nejdůležitější technika čištění. Postačí vám pomůcky na čištění - pasty jsou spíše doplněk, tzv. „zpříjemňovač“ k čištění. Pokud nebude správná technika čištění, nepomůže kokosový olej ani jiné alternativní NT pasty. Naopak pokud se chci zbavit pigmentací, tak kokosový olej může být prospěšný, neboť obsahuje enzymy. Enzymy mají schopnost ,,rozpouštět" pigmentace, takže sklovina zůstává stejná, ale povrchové zabarvení zmizí, tedy často zuby jakoby ,,prokouknou". POZOR - kokosový olej neplivat do odpadu, tuhne v trubkách a ucpává odpad!


PÉČE O MLÉČNÝ CHRUP

Mléčné zuby se začínají prořezávat kolem 6. až 8. měsíce života dítěte. Dětský chrup je kompletní okolo 2,5 let věku dítěte. Je nutné čistit od prvního zoubku – buď přežehlenou látkou či kapesníkem nebo tzv. prsťáčkem.

teeth-P6VGYWY.jpg

První návštěva u zubního lékaře se doporučuje okolo 1 roku věku dítěte (je možné připravit dítě na ošetření pomocí pohádky), aby si dítko zvyklo například na prostředí, lékaře, průběh vyšetření atd. Pokud dítě vezmeme k zubaři poprvé, až když má problém, vzniká špatná zkušenost a jakékoliv další ošetření je ztíženo právě strachem ze zubního lékaře.

Od 1 roku je vhodné zařadit dětský kartáček s malou hlavicí, jemnými a rovně střiženými vlákny. Děti neumí vyplivnout, proto je nutné minimálně do 3 let používat pastu bez fluoridů! Pro nás alternativce klidně nečistit pastou vůbec, protože povlak na zubu je biofilm, který lze odstranit pouze mechanicky - kartáčkem.

Z toho nám také vyplývá, že ústní vody jsou naprosto zbytečná záležitost. V reklamě uvádí informaci, že 90 % jsou sliznice a dásně a zuby JEN 10 % dutiny ústní. Nicméně sliznice a dásně se regenerují a olupují, tak jako kůže, a naopak není dobré narušovat přirozenou mikroflóru v dutině ústní. Zuby jsou jediná část v dutině ústní, která neumí regenerovat, proto ta péče navíc.

Okolo 5-6 roku věku dítěte se objevuje 1. stálý zub – takzvaná šestka. Tento zub se pomalu prořezává a dlouho nedosahuje roviny s ostatními zuby, proto je nutné ji čistit extra! ,,Šestky" jsou naše nejčastěji prokažené zuby.

Na téma Péče o miminka si také můžete pustit přednášku z našeho YouTube kanálu: https://www.youtube.com/watch?v=vXpsnIeklTg&t=271s

Medové zuby – kaz raného dětství

Pojem souvisí s brzkým vznikem kazu u malých dětí. Máme 3 základní faktory ovlivňující vznik kazu u mléčných zubů:

  1. PŘENOS MIKROORGANISMŮ – při narození má dítě sterilní dutinu ústní. Rodiče mohou ovlivnit osídlení dutiny ústní svého dítka právě tím, že nebudou olizovat lžičku a dudlík. Brzkým osídlením dutiny ústní “nevhodnými" bakteriemi v kombinaci s cukry a špatnou hygienou vzniká právě kaz raného dětství!

  2. STRAVA – jídlo a pití bohaté na cukry podporuje vznik kazu - opatrně s Kubíky, Jupíky a slazenými limonádami, nenamáčet dudlík do medu! Doporučujeme shlédnout toto video.

  3. HYGIENA - samozřejmě správná hygiena je základem správné péče o mléčný chrup.

Jak eliminovat vznik tzv. medových zubů? (Pozn.: v angličtině se říká Bottle tooth decay - takže pozor problematika může souviset i s dlouhodobým pitím umělého mléka z lahve-zejména doslazovaným!) Krom výše zmíněných faktorů:

  • nepřislazovat (ani sunar, čaje) ideálně nic,

  • nenamáčet dudlík do medu,

  • omezit sacharidy ve stravě,

  • pravidelně navštěvovat zubaře.


Poznámka pro těhotné

Kvalitu chrupu dítěte ovlivníte nejvíc při zakládání zubů a mineralizaci zubů, která z velké části probíhá už během těhotenství.

Zárodky dočasného chrupu se začínají vytvářet v prvním trimestru. Ve fázi mineralizace dochází k ukládání minerálních látek do skloviny a zuboviny. Mineralizace dočasného mléčného chrupu začíná okolo čtvrtého až pátého měsíce života v děloze. Mineralizace stálých zubů probíhá okolo devátého měsíce života v děloze. Ostatní stálé zuby se mineralizují až po narození dítěte.

Z tohoto nám vyplývá, že nejvíce zuby svého dítka ovlivníme během těhotenství a následně prvních 5 let dítka výživou. Další důvod, proč suplementovat hořčík vhodnou formou v těhotenství, bez Mg se neukládá vápník. Více o formách hořčíku zde.


PŘEHLED PŘÍSPĚVKŮ ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN NA DENTÁLNÍ HYGIENU

VZP logo.png
  • 111 – Všeobecná ZP

    • aktuálně hradí DH pouze těhotným ženám

  • 211 – Ministerstvo vnitra

    • Pro dospělé dentální hygiena u registrovaného dentálního hygienisty, v registru zdravotnických pracovníků KSRZIS, s platností od 1.1.2017.

    • Pro děti: Program pro předškolní děti - příspěvek pro děti od 3 do 7 let až do max. výše 600 Kč jednou ročně – u dentální hygienistky registrované v registru zdravotnických pracovníků KSRZIS.

    • Program pro školní děti - od 6 do 15 let - max. výše 600 Kč. Jednou ročně:

      • nácvik dentální hygieny u dentální hygienistky registrované v registru zdravotnických pracovníků KSRZIS,

      • na fixní rovnátka zubů – pouze na jednu čelist.

  • 205 – Česká průmyslová ZP

    • Zdravé zuby – pevná nebo snímatelná rovnátka: ČPZP v roce 2017 poskytne zákonným zástupcům dětí a mládeže ve věku do 18 let včetně příspěvek, který je určen na ortodontickou léčbu fixními nebo snímatelnými rovnátky.

  • 213 - Revírní bratrská ZP

    • nutná registrace - ,,Moje RBP“,

    • nutné mít splněnou preventivní gynekologickou a stomatologickou prohlídku 1x za rok a prohlídku u praktického lékaře 1x za 2 roky ve výši 500 kč (pozn. zároveň je možné čerpat příspěvek na plavaní – cena se odečítá – pokud využiju ročně 200 kč na plavání zbývá 300 kč na DH),

    • příspěvek se vyplácí max. 2 měsíce po hygieně.

  • 201 – Vojenská ZP

    • Příspěvek do výše 400 Kč dětem i dospělým.

  • 207 – Oborová ZP

    • Kredit až 3000 Kč pro dárce krve.


SLOVO NA ZÁVĚR

Bohužel často lidé někde něco vyčtou - nakoupí si nejmenší mezizubní kartáčky, nastudují techniku čištění, která je snadno dostupná a “nějak" čistí. Dentální hygienistka odstraňuje například kámen z mezizubního prostoru. Při jeho vyčištění vznikne větší mezera pro mezizubní kartáček, takže opět zjistíme, že pacient čistí zbytečně. Nebo se může stát, že přijdete na hygienu nebo rovnou parodontologii, např. s pokročilou parodontózou, a budete nuceni užívat v rámci terapie antibiotika nebo jiné léky. Bohužel jsou jisté postupy, kde se tomuto nevyhneme a ani si netroufáme tvrdit, že by některé případy jinak vyléčit šlo. Zároveň je vhodné dodat, že ne vždycky jsou internetové rady stoprocentní a často si lidé vyloží informace po svém. Při problémech tedy veškeré informace konzultujte s lékaři i hygienistkami, ať se vám čištění nemíjí efektem! Každý je i v tomto ohledu originál.



Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic, další šíření a kopírování pouze s naším písemným svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí, může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

ČÍSLO ÚČTU SVĚT NON TOXIC, Z. S.: 2301559464 /2010 (FIO BANKA)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na této stránce mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, které by vedly ke zhoršování zdravotního stavu, nebo nebyly v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si nese každý sám. Sdílíme zde informace a zkušenosti, které ale neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady, služby ani garance. Myšlenky, postupy a doporučení zde uvedená nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Nejsme odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení na této stránce. JAKÉKOLIV KOPÍROVANÍ bez souhlasu autorů JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÉ!