Použití olejů a másel v péči o pleť - jak na to, krok za krokem


Obsah souboru

  1. Co budete potřebovat

  2. Postup odlíčení

  3. Druhy olejů

  4. Jaké oleje mám použít na konkrétní typ pleti

  5. Tipy na směsi, jak ještě péči vylepšit

  6. Másla a jejich použití

  7. Proč se vyhýbat hydrogenovaným olejům


Co budete potřebovat, když začínáte s NT a chcete místo komerční kosmetiky používat přírodní oleje

Základní univerzální olej na odlíčení nebo jako medium pro míchání s dalšími např. esenciálními oleji.

botle-of-jojoba-oil-and-seeds-PV5CMXL.jpg
  • Tento olej by neměl být příliš aromatický a rozhodně by měl být jednodruhový, vyhněte se už namíchaným směsím, nemusí vyhovovat na oblast v blízkosti očí.

  • Konzistencí volte spíše lehký a raději méně citlivý na oxidaci, aby případně vydržel i pokojovou teplotu (takové požadavky splňuje např. jojobový a olivový olej, na odlíčení lze ale dobře použíti kvalitní argan nebo hroznojádrový, ty už ale doporučujeme skladovat v chladu)

  • Olej kupujte od prověřených prodejců, řiďte se souborem, kvalita olejů se může od různých výrobců značně lišit a třeba pak zavrhnete po první zkušenosti olej, který vám nesedl, ale nebyla to vina oleje jako takového, ale jeho nevalné kvality nebo špatného skladování. Dobrý prodejce dbá na to, aby oleje nebyly vystavené světlu, teplu a výkyvům teplot. To ovlivňuje jejich trvanlivost. Prověřené oleje a značky, které doporučujeme najdete v tomto odkaze:
    Soubor s odkazy na doporučené non toxic produkty

  • Jediný opravdu stabilní olej i při pokojových teplotách, který je zároveň vhodný i na pleť, je jojobový, neboť v podstatě nejde o olej, ale vosk, což si můžete ověřit, když ho uložíte do lednice, kde ztuhne. Stabilní teplotu v temnu dobře snášejí i olivový a slunečnicový olej, tyto by se tedy také nemusely uchovávat v lednici, ale ne vždy jsou ideální na odlíčení, nutno vyzkoušet. Slunečnicový olej volte vždy v bio kvalitě (riziko kontaminace).

  • Oleje kupujte vždy za studena lisované, nepoužívejte na pleť rafinované oleje.

  • Pokud chcete vyzkoušet na odlíčení i jiný olej, než jojobový, mohu doporučit hroznojádrový, který má velice lehkou texturu, je nearomatický, pěkně se s ním pracuje a nedráždí ani citlivou pokožku. Je vhodnější ho uchovávat v chladu, déle vám vydrží.

  • Oleje na odlíčení jsou univerzální a dobře se kombinují s dalšími oleji a EO, takže je můžete použít i na tělo. Na tělo se mnohým osvědčuje např. sezamový olej, olivový olej, konopný olej, mandlový olej a také kokosový olej, no tento v péči o pokožku nemusí vyhovovat každému, má sklony vysušovat a ucpávat slzné kanálky. Tomu se při odlíčení raději vyhněte, ale na tělo by se do směsí použít mohl.


Hydrolát (květová, květinová čí bylinná voda)

Hydrosol - Lavender.png

Hydrolát by neměl chybět v péči o pleť, protože zastupuje tonikum, můžete ho použít také na lehké dočištění pleti, pleť nám zklidňuje, hydratuje a je vhodný před závěrečnou péčí, kdy na pleť nanášíme pečující olej, neboť pod olej je vždy vhodné mít pokožku vlhkou. Hydrolát musí splňovat vysoké nároky na kvalitu, protože je náchylný na mikrobiální znečištění, pokud není správně zpracován a uchován (chlad, temno). Kupujte od doporučených výrobců. Blíže se o hydrolátech dočtete http://www.aroma-atelier.cz/hydrolaty-jemna-aromaterapie

Pečující olej na pleť - závěrečná péče

Tento olej může být stejný, jako univerzální odličovací, pokud vám na váš typ pleti vyhovuje. Můžete ale s ohledem na svůj typ pleti zvolit jiný jednodruhový olej, případně si namíchat směs buď s univerzálním olejem, nebo s EO (viz níže). Konkrétní účinky a indikace najdete níže. Na pleť se snažte volit olej v Bio kvalitě, nebo od doporučených výrobců, viz soubor doporučené produkty. Olej skladujte v temnu a chladu. Pokud budete do oleje přimíchávat vybraný vhodný EO (esenciální olej), volte koncentraci 1 kapka na 10ml a raději začínejte jen s jedním druhem EO, u kterého máte jistotu snášenlivosti. Až získáte více zkušeností s mícháním olejů, vyzkoušejte i jiné kombinace.

Oleje vhodné zejména na pleť:

Arganový, avokádový, brutnákový, jojobový, makadamiový, mandlový, meruňkový, opunciový, lískooříškový, olej z hroznových jader, levandulový macerát, sedmikráskový macerát, šípkový olej.


Postup odlíčení za pomocí oleje

Jojoba oil.jpg
  1. Připravte si tamponek, nejlépe z bio bavlny nebělené chlorem a vybraný odličovací olej (např. jojobový, hroznojádrový).

  2. Pokud snášíte mytí obličeje mýdlem, tak nejprve největší nános nečistot a makeupu omyjte Non toxic mýdlem, ideálně třeba ve sprše, nebo pouze vodou ve sprše. Pokud neomýváte mýdlem, tak pouze zvlhčete pokožku (můžete použít bylinný odvar, slabý roztok jablečného či vinného octa (ten si můžete i předpřipravit, ideálně s destilovanou vodou, poměr cca 20 dílů vody 1 díl octa), nebo třeba nálev z tibi kefíru, případně jen čistou vodu). Navlhčete také tamponek a naneste na něj cca 2-3 kapky kapky oleje.

  3. Otírejte nečistoty a makeup, dokud nebude tamponek čistý. Pozor, aby se vám olej nedostal přímo do očí. Použijte tolik oleje, aby tamponek na pleti nedrhnul, ale zároveň jste neměly příliš velký pocit mastnoty. Zejména u akné, mastné pleti, periorální a seborhoické dermatitidy buďte velmi opatrní s množstvím použitého oleje, nadměrné množství oleje může vaše potíže zhoršit!

  4. Na závěr vlhkým tamponkem setřete zbytky oleje a použijte na tonizaci hydrolát.

  5. Po hydrolátu ještě do vlhké pokožky vklepejte na suchá místa vybraný pečující olej, máslo nebo krém. Pokud nemáte hydrolát, použijte bylinný odvar, nechlorovanou vodu, tibi nálev, vodu s šungitem.


Pečující olej, jaký vybrat

Rosehip+oil.jpg

Suchá pleť:
arganový (prověřte dodavatele, musí být kvalitní, často se pančují, nebo je kontaminovaný okusováním koz, řiďte se souborem doporučené produkty, kde najdete tipy na dobré producentu argan oil. Osobně mohu doporučit tento arganový olej v Bio kvalitě od prověřeného dodavatele, který máme na skupině mnoha členkami vyzkoušený), makadamiový, avokádový, šípkový, mandlový, opunciový

Smíšená a mastná pleť:
jojobový, hroznojádrový, lískooříškový, z meruňkových jader, kmínový olej, neem olej

Citlivá a poškozená pleť:
šípkový, hroznojádrový, jojobový, kmínový olej, konopný, třezalkový macerát

Péče o kůži miminka:
mandlový (pozor při podezření na alergii na ořechy), z meruňkových jader, avokádový, brutnákový
Více ohledně Péče o miminka zde

Péče o tělo a oleje vhodné na masáže:
olivový, sezamový, mandlový, avokádový, lískooříškový, konopný, olej z vlašských ořechů


Druhy olejů

Vybírejte jen skutečně kvalitní oleje od ověřených zdrojů a výrobců, viz doporučené soubory. Oleje v přírodní kosmetice se těší mimořádné oblibě. Jde o přípravky, které jsou vyrobeny na čistě přírodní bázi, bez použití barviv, umělých či konzervačních složek, proto jsou maximálně šetrné i k citlivé pokožce. Proč jsou tak vzácné? Díky technologii lisování za studena v nich zůstávají bez tepelné újmy zachovány všechny vitamíny i minerály. Můžete se tak spolehnout, že do pleti se vstřebají jen kvalitní živiny. Oleje pomáhají regulovat vylučování mazu, díky čemuž pleť vypadá na pohled vláčné. Tenká ochranná vrstva, kterou po nanesení vytvářejí na pleti, účinně odráží škodlivé vlivy okolí, aniž jste měli nepříjemný pocit „mastné“ kůže.

Podívejte se na přehled nejlepších olejů pro vaši pleť:

Arganový olej

Přezdívá se mu také „tekuté zlato“. To díky jeho mnoha kosmetickým výhodám, které tento olej nabízí. Arganový olej je plný vitamínu E, esenciálních mastných kyselin a bílkovin. Arganový olej má svůj původ v Maroku, kde se získává ze semen plodů arganového stromu. Olej (pro kosmetické účely) se získává lisováním za studena, tedy jsou v něm zachovány všechny důležité vitamíny, minerály a další cenné látky. Protože taková ruční výroba arganového oleje je poměrně náročná na práci i čas a na získání jednoho litru arganového oleje třeba pár desítek kilogramů plodů, patří tento olej k finančně náročnějším. Pokud však hledáte kvalitu za dobrou cenu, tento olejíček tyto dvě spojení určitě splňují. Arganový olej je velmi bohatý na vitamin E, který je jedním z významných vitaminů pro zdraví pokožky. Kromě toho obsahuje arganový olej nenasycené mastné kyseliny, karotenoidy a další látky, které mají blahodárné účinky na naši pokožku, vlasy či nehty.

Kokosový olej

Kokosový olej je v podstatě takový malý všestranný zázrak, má protizánětlivé účinky a je složen z kyselin, které působí jako přírodně antibiotikum. Je to kyselina laurová, která mimo jiné chrání imunitní systém proti virům a infekcím, dále kyselina kaprinová, kaprylová a myristová. Tyto kyseliny v kokosovém oleji napomáhají ničit kvasinky a plísně. Navíc obsahuje vitamin A, C a E, jednoduše řečeno, je nabitý skvělými látkami a proto je často titulován jako „nejzdravější olej na zemi“. Je perfektní na pokožku a pleť.Dá se výborně použít i jako náhrada běžného tělového mléka nebo krémů. Krásně se vstřebává do pokožky a nezanechává mastný film. Pokud je vaše pokožka sušší nebo citlivá, pokud máte problémy s popraskanou kůží (např. na chodidlech), atopickým ekzémem, vyrážkami a alergiemi, pak je pro vás kokosový olej tou správnou volbou. Kokosový olej dále ošetřuje nehtová lůžka, vyschlou pokožku na loktech, kolenou nebo patách, je účinný proti striím a pomáhá při léčbě ekzému. Má vysoký obsah přírodních látek – antioxidantů, které v podobě vitamínů A, C a E zabraňují stárnutí pokožky.

Almond+oil.jpg

Mandlový olej

Mandlový olej je perfektní na vnější použití: pro kosmetické účely, péči o pleť, vlasy a nehty. Rozjasňuje a hydratuje pleť, nemastí ji, rychle se vstřebává a neucpává póry. Nevyvolává alergické reakce, proto pokud vám dělá problém olej z vlašských ořechů, můžete zkusit mandlový olej. Mandlový olej je svým složením velmi blízký lidské pokožce, proto je velmi oblíbený.Mandlový olej obsahuje vzácné účinné látky: vitaminy A, E, F, minerální látky – draslík, vápník, hořčík, fosfor, síru, kyselinu olejovou a palmitovou, glycerin. Jeho součástí jsou i užitečné nenasycené mastné kyseliny. Nejvíce je v oleji zastoupen vitamin E, který je znám svými antioxidačními účinky a omlazujícím efektem.

Olivový olej

Nejen konzumace olivového oleje pomáhá proti stárnutí, ale také použití této zlaté tekutiny v přírodních zkrášlovacích produktech vede k významným změnám v péči o vaši pleť, pokožku a vlasy. Pokud byla vaše pleť dlouho vystavena nepříznivým vlivům – slunce, vítr, nízké teploty, nebo kdykoli se vám zdá vaše pleť suchá, jednoduše vmasírujte malé množství olivového oleje do pokožky obličeje a krku použitím malých krouživých pohybů. Kdykoliv cítíte, že jsou vaše ruce vysušené a potřebovaly by troch péče, vmasírujte do nich před spaním olivový olej, natáhněte si bavlněné rukavice a takto jděte spát. Totéž proveďte i s vašima nohama, akorát rukavice vyměňte za ponožky.

Jojobový olej

Jojobový olej je unikátní tím, že jeho struktura je téměř identická s naším kožním mazem, který chrání pokožku celého těla. Pokud se tato ochranná vrstva naruší, pleť je citlivá, vysušená a dochází k zánětům, ekzémům a jiných nepříjemnostem. Díky jeho podobnosti se jojobový olej lépe a rychleji vstřebává do pleti, jako jakýkoliv jiný rostlinný (pleťový) olej. Vhodný je pro všechny typy pleti a v poslední době se začíná častěji doporučovat i při léčbě akné a na regulaci tvorby kožního mazu.

Olej z hroznových jadérek

Za studena lisovaný olej z hroznových jadérek bez přísad je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků na ošetření pokožky: výborně hydratuje obličej i tělo, ochraňuje před škodlivým UV-zářením, zmírňuje záněty, zbaví nás vyrážek, pomocí antioxidantů zpomaluje stárnutí pokožky. Olej z hroznových jadérek obsahuje esenciální mastné kyseliny (např. kyselinu linolovou), jejichž nedostatek vám může způsobovat například vysoušení pokožky a zároveň jsou zodpovědné za hydrataci a regeneraci buněk. V případě mastnější pleti je schopen zaručit potřebnou hydrataci bez ucpávání pórů.V hroznovém oleji je velké množství sloučenin nazývaných oligomery proantocyanidiny – OPC. OPC jsou známé jako chemické flavonoidy a polyfenoly. Antioxidační účinky těchto látek snižují riziko aterosklerózy a rakoviny a podporují zdraví očí. Účinně ovlivňuje množství cholesterolu v krvi. Vhodný jako prevence srdečních onemocnění a infarktu či rakoviny. U mužů příznivě ovlivňuje prostatu a potenci, u žen zmírňuje nepříjemné pocity při menopauze.

Šípkový olej

Tento neobyčejný přírodní olej, který se vyrábí ze semen šípků, se vyznačuje rozmanitými léčivými vlastnostmi a právem se pyšní titulem „Královna přírodních olejů“. Šípkový olej obsahuje směs cenných nasycených a nenasycených mastných kyselin, mezi které patří např. kyselina jablečná, citronová, silice, karoten a tokoferoly. Na vnější použití se doporučuje, pokud trpíte různými kožními onemocněními, poraněními kůže. Lze jej aplikovat také na jizvy. Na zmírnění kožních onemocnění vám kromě vnějšího nanášení na postižená místa se doporučuje používat šípkový olej i vnitřně v množství 1 čajové lžičky denně. Jak sami vidíte šípkový olej oplývá opravdu širokým spektrem rozmanitých léčivých účinků, mezi které dále patří i pozitivní vliv na elasticitu pokožky, zmírňuje její podráždění a také reguluje činnost tukových a potních žláz.

Brutnákový olej

Olej z brutnáku, užívaný vnitřně a lokálně, je používán ke zlepšení zánětlivých stavů kůže, včetně seboroické dermatitidy, psoriázy, ekzému a dokonce i akné. Ve skutečnosti je to jeden z nejdůležitějších přínosů oleje z brutnáku. Zdravá kůže závisí na dostatečném množství lipidů. Jsou potřeba pro její vlhkost, pružnost a hladkost, stejně jako pro prevenci kožních poruch. Nejdůležitějšími polynenasycenými mastnými kyselinami pro udržení zdravé pokožky a pro zmírnění kožních poruch jsou esenciální mastné kyseliny omega-6 rodiny, jmenovitě GLA. Když kůže není schopna produkovat dostatečné množství ochranných olejů nebo lipidů, vede to k dysregulaci imunitního systému a k zánětu, což vede k problémům, jako je třeba ekzém. Brutnákový olej může být přínosný také v terapii parodontitidy (zánětu dásní).

Marula olej

Marula+oil.jpg

Olej marula pochází z Afriky, konkrétně z tzv. Sloního stromu. Na tomto stromě rostou žluté plody velikosti golfového míčku (v těchto plodech se nachází osmkrát více vitamínu C než v pomerančích), no a tyto plody jsou velkou pochoutkou pro slony – proto ten název Sloní strom. Uvnitř plodu se nacházejí semena, které jsou lisované za studena a touto metodou vzniká olej Marula. Olej Marula je bohatý na antioxidanty a mononenasycené mastné kyseliny. Vhodný pro všechny typy pleti.Olej lze používat místo denního, či nočního krému nebo se dá s nimi dokonce míchat (pokud se neumíte vzdát krémů). Jeho ohromné plus je, že pleť po jeho použití nezbývá mastná, ale hydratovaná. Bojuje proti vráskám, zarudnutí pleti a vhodný je i na jizvičky. Olej z Marul nemá žádnou vůni.

Olej ze sezamových semínek

Olej ze sezamových semínek má regenerační účinky – póry na pleti otevírá a následně je čistí a zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky. Sezamový olej se nepoužívá pouze pro dospělé osoby, ale jeho využití najdeme i v dětské kosmetice. Sezamový olej můžete použít i do sliznice nosu, uší, v okolí očí, obličeje, na různé druhy poranění, popálenin, proleženin, otlaků, při ekzému, lupénce a jako olej masážní. Opatrné musí být osoby s alergií na ořechy, sezam patří mezi častí alergeny.

Olej z kamélie japonské

Tento olej se lisuje ze semen kamélie japonské. Obsahuje vitamíny A, B a E, minerály jako zinek, kalcium, železo, mangan a hořčík. Obsahuje i velmi důležitý přírodní skvalen, který zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky. Hydratuje do hlubších vrstev pokožky, vyrovnává pH pokožky a tím napomáhá obnovovat její přírodní ochranný film. Obsahuje vysoký podíl omega-9-nenasycených mastných kyselin, což v praxi znamená, že se rychle vstřebává, vyhlazuje suchou, šupinatou pokožku, zbavuje zarudnutí a pigmentových skvrn. Jeho top vlastnosti:

  • je vysoce hydratační a proniká i do hlubších vrstev pokožky

  • anti-aging efekt

  • je vhodný i na oční okolí

  • navrací pleti zdravý jas

  • může se používat i na pleť se sklonem k akné, vyhlazuje jizvy po akné

  • celkově vyhlazuje i starší jizvy

  • působí preventivně před vznikem strií v těhotenství

Olej z granátového jablka

Extra panenský, organický, za studena lisovaný olej z granátových jablek je směs olejů ze semen granátového jablka z vybraných odrůd granátových jablek po celém světě. Míchání oleje z různých zdrojů zajišťuje optimální rovnováhu vzácných mastných kyselin. Olej z granátového jablka je unikátní přírodní produkt. Je jedním ze šesti olejů, které obsahují konjugované mastné kyseliny. V kosmetickém průmyslu je používána jako anti-aging složka. Olej z granátového jablka má další významné bioaktivní látky. Je nejbohatším známým zdrojem rostlinných fytoestrogenů s pozitivním vlivem na hormonální rovnováhu. Olej změkčuje pokožku, ochraňuje, vyživuje a posiluje epidermis. Zlepšuje hustotu elastinových vláken v pokožce. Je účinný již v 10% koncentraci v běžném krému nebo tělovém mléku.

Mrkvový olej

Mrkev je bohatá na vitaminy A, B a C a betakaroten (vhodný při opalování). Kromě něj je mrkvový olej bohatý i na vitaminy D, E a K, z minerálů jsou to vápník, draslík, sodík, hořčík, železo, fosfor, křemík a síra. Betakaroten však kromě toho působí protizánětlivě a zpomaluje stárnutí organismu a pokožky. Mrkvový olej má vyživující vlastnosti. Působí blahodárně na unavenou pleť. Pomáhá udržet její pružnost a pomáhá při regeneraci kožních buněk. Mrkvový olej pomáhá zklidnit poškozenou, podrážděnou a problematickou pokožku. Je dobrý i na vlasovou péči.

Levandulový olej

Na ekzém je vynikající levandulový olej macerát. Potírejte si místa, která vás nejvíce svědí a v nichž cítíte největší napětí. Pokožku to uklidní a postupně se zredukuje i výskyt ekzému, protože se už nebudete tak dráždit škrábáním. Olej působí zároveň i jako aromaterapie a uklidňuje. Další z vlastností je zlepšení prokrvení pokožky. Levandulový olej je skvělý i na zanícenou, červenou pokožku. Ať ji způsobí infekce, poranění, podráždění, nebo špatná kvalita pleti.

Geraniový olej

Směs eo geranium a základového oleje. Pomáhá udržovat mladou a krásnou pleť. Geraniový olej je velmi účinný na suché a vlhké kožní infekce. Je antimikrobiální, protizánětlivý, stahující i na suchou pokožku. Geraniový olej se získává zejména z listů muškátu citronového, růžového a omamného. EO Geranium lze smíchat v poměru cca 1 kapka eo do 10ml nosného oleje (např. jojobový, nebo dle typu pleti). Vybírejte jen kvalitní eo, viz soubory doporučené produkty. Proveďte test snášenlivosti na předloktí.

Moringa-Oil.jpg

Moringa olej

Moringový olej se v indické kultuře již stovky let používá k léčení akné a různých pigmentací na tváři. Má antiseptické, antibakteriální a antimykotické účinky. Díky obsahu aminokyselin, mastných kyselin a vitamínů A, C, E, K také obnovuje vitalitu a pevnost pleti. Moringa olej je vhodný pro suchou pokožku, která je náchylná na tvorbu černých teček a pro pleť s velkými póry. Moringa olej se tradičně používá proti tvorbě vrásek, strií a na aknózní pleť. Moringa olej přirozeně hydratační, snadno vstřebatelný.Kosmetický průmysl opět objevuje již dávnými kulturami používán moringový olej a to s vynikajícími výsledky. V asijských zemích je veřejným tajemstvím krásných žen, že moringový olej výrazně redukuje vrásky na obličeji, krku, ale i v okolí očí – a Asiatky mají opravdu krásnou jemnou pleť do vysokého věku. Tento olej podporuje vitalitu a pevnost pleti a nádherně vám rozzáří tvář.

Slunečnicový olej

Slunečnicový olej je plný vitaminu E, hydratuje pokožku. Příznivě ovlivňuje pružnost pokožky a zabraňuje jejímu vysušování. Označuje se jako hřejivý, podporuje prokrvení pokožky, je proto vhodný jako základní olej pro přírodní kosmetické receptury. Napomáhá hojení akné a ekzémů, má zvláčňující účinky, díky vysokému obsahu vitamínu E kůži výborně léčí a regeneruje. V kosmetice, masážní praxi, farmacii a dalších oborech zaujímá své důležité místo. Používá se zejména na maceráty. Maceráty si můžete vyrobit také z bylin a květů, např. sedmikáska, třezalka.

Rozmarýnový olej

Rozmarýnový olej (macerát) má mnoho výhod – od hydratované pokožky a podpory zdravého kolagenového vývoje, až po boj s volnými radikály, které poškozují pokožku. Olej pomáhá stimulovat obnovu buněk, podporuje zdravé léčení – vedle tohoto vlhčí pleť a zlepšuje krevní oběh pokožky. Kromě toho, že je prospěšný pro pokožku, rozmarýnový olej také pomáhá zlepšit kožní problémy na hlavě, jako jsou lupy.

Avokádový olej

Avokádový olej vhodný na pleť obsahuje vitamin E, A, D a minerály: draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, selen, sodík, vápník, zinek, železo. Pleťový olej avokádový je vhodný pro suchou, velmi citlivou, zanícenou a unavenou pleť. Výborný na regeneraci pokožky a její obnovu. Umí pomoci při lupénce. Pokud ho nahřejete, léčí i uhrovitou pleť. Může se užívat vnitřně – snižování cholesterolu, nemocech jater a močových cest. Určený ke konzumaci při vyčerpání, neuróze a rekonvalescenci. Výborná náhrada oleje z pšeničných klíčků pro ty, který jsou na něj citliví.


Jak ještě vylepšit pleťový olej

Oleje si můžete smíchat s bambuckým nebo jiným vhodným pleťovým máslem, např mangové, ve vodní lázni nechat lehce rozpustit a případně i obohatit kapkou vybraného EO. Dále se dá přidat čistý panthenol, allantoin, skvalen, kolagen, kapku propolisové tinktury atd. Ale toto je již pro zkušenější a ideálně si to dobře nastudovat nebo se přihlásit na kurz výroby domácí kosmetiky. Začátečníci by měli používat při míchání směsí především máslo a olej, případně pro lepší viskozitu rozpuštěný včelí vosk (v bio kvalitě lze zakoupit např zde )

K vybranému oleji můžete přidat vhodný esenciální olej (EO), v koncentraci 1 kapka na 10 ml. Nedělejte velké množství do zásoby, oleje oxidují. Uchovávejte v lednici. Jojobový olej v chladu tuhne, takže ten může být v pokojové teplotě.

auracacia+organic+geranium.jpg

Esenciální oleje vhodné na pleť

  • levandule (všechny typy pleti)

  • geranium (suchá, zralá)

  • heřmánek římský (citlivá, ekzematická, se sklony k zarudnutí a zejména pro osoby se světlou pletí)

  • kadidlo (všechny typy pleti, ale zvláště suchá, citlivá, se sklony k vráskám, povadlá)

  • růžové dřevo (všechny typy pleti)

  • neroli (zralá, citlivá a suchá pleť)

Tipy :

Pro smíšenou, citlivou a mastnou pleť
hroznojádrový olej Florihana s EO levandule divoká Bio Florihana, v koncentraci 1-2 kapky na 10 ml.

Hojící olej (opary, stroupky, ranky, popáleniny, některé typy ekzémů)
Měsíčkový macerát Bio a EO levandule divoká bio, koncentrace 2-4 kapky (dle pocitu) na 10ml

Štípance, strupy, drobné ranky, mykozy:

třezalkový macerát, nebo jakýkoli základový dobře snášený olej, EO tea tree nebo ravintsara 2-4 kapky na 10ml

Suchá pleť

arganový nebo avokádový olej a EO kadidlo 1-2 kapky na 10ml


Jak poznáte kvalitní éterický (esenciální) olej?

http://www.aroma-atelier.cz/poznate-kvalitni-etericky-olej


Másla a jejich použití na pleť i tělo

Másla používejte z ověřeného zdroje, inspirujte se odkazy v souboru doporučené produkty.

Nejčastěji používaní másla v NT péči: Bambucké (shea butter), kakaové (cocoa butter), mangové. Méně často se můžete setkat s exotickými másly, jako je např. Capuacu, které je podobné kakaovému.

Shea+butter.jpg

Bambucké máslo: Toto máslo nedoporučujeme u kvasinkových ekzémů. Bambucké máslo se i přes svoji mastnější konzistenci dobře vsakuje a není komedogenní. Obsahuje až 60% mastných kyselin a vitaminu E, který je důležitý pro zachování pružnosti pokožky. Katechiny, antioxidanty, vitaminy A a F přispívají k rychlejšímu hojení ranek. Optimální je používat bio bambucké máslo, ideálně nerafinované.
Nerafinované bambucké máslo většinou nese označení kategorie A, což vám napoví, že prošlo minimem procesů. Výborně se hodí na šlehané a míchané krémy, také jako přísada do masek na vlasy, péči o strie, jizvy, stárnoucí pokožku, péči o rty nebo jako základ bylinných mastí (tymiánová, konopná atd). Pokud máte pocit, že vám samotné na pleť nevyhovuje, přijde vám moc těžké nebo se obtížně roztírá (másla mají vždy tužší konzistenci v surovém stavu), smíchejte ho se svým oblíbeným olejem, poměr cca 70% másla, 30 % oleje, nebo dle vlastní preference, nebojte se experimentovat. I k máslu je možné přidat oblíbený a pro kůži vhodný eo. Buďte opatrní s použitím u prokázaných alergií na ořechy, tam může být horší snášenlivost.

Kakaové máslo: Kakaové máslo výborně zvláčňuje a hydratuje, skvěle e hodí jako základ krémů pro suchou pokožku, krémy na ruce, tělo a suchou pleť. Může mírně ucpávat pory, proto jej nedoporučujeme na pleť mastnou. Ve své natural podobě je tuhé a je nutno ho před použitím nebo přípravou do krémů mírně rozpustit ve vlažné lázni. Pro míchání s oleji nepoužívejte vysoké procento, krém by byl pak příliš tuhý, zkuste začít na 20% másla. Perfektně se hodí pro přípravu přírodních balzámů na rty, protože drží tuhý tvar.

Kakaové máslo obsahuje mastné kyseliny, polyfenoly (katechin, epikatechin), vitamin E, fytosteroly, které mají antioxidační, zklidňující a regenerační účinek, skvalen, který pomáhá regenerovat lipidní vrstvu stratum corneum (skvalen se přirozeně vyskytuje v kůži a kožním mazu), dále theobromin a kofein, které mají lipolytický účinek (pomáhá odbourávat tukovou tkáň, takže se hodí do krémů a másel na celulitidu). Kakaové máslo kupujte v kvalitní Raw verzi, ideálně v bio kvalitě.

Mango butter.jpg

Mangové máslo: Hloubkově hydratuje a zvláčňuje. Upravuje pokožce její tonus, navrací elasticitu a zmírňuje dopady stárnutí. Doporučuje se proto zejména na suchou a stárnoucí pokožku. Při aplikaci se dobře vstřebává bez zanechávání mastného pocitu. Má vysoký obsah kyseliny stearové a karotenoidů, díky kterým se výborně hodí i na ošetření vlasů. Podporuje normální tvorbu kožního mazu potřebného k hydrataci vlasové pokožky a regeneraci kožní tkáně. Vyživuje vlasové folikuly. Lámavým a suchým vlasům navrací lesk, vytváří ochranný film a chrání před dalším poškozením. Mango máslo také obsahuje fytosteroly, které zmírňují záněty a příznaky podráždění pokožky. Stimuluje mikrocirkulaci, čímž posiluje a zpevňuje pokožku, zpomaluje již zmíněný proces stárnutí a poskytuje ochranu před škodlivým UV zářením. Zmírňuje svědění. Vhodné taky na strie, ekzémy, dermatitidy, popraskanou pokožku. V ČR můžete sehnat máslo v bio kvalitě, které je lisované za studena ze semen mangovníku indického. Můžete vyzkoušet i máslo levnější (nabízí ekokoza.cz, nemá kvalitu BIO), které se vyrábí lisováním semen a poté rafinací jádra z manga. Jde tedy o částečně rafinovaný produkt, ale i tak si zachovává si hodnotné vlastnosti pro použití na kůži. Jeho použití je opět široké a hodí se zejména tam, kde nevyhovuje máslo bambucké, dobře ho snáší ekzematici i děti. Použití na balzámy: 5-100%, krémy: 3-5%, vlasové kondicionéry: 2-5%.

Mangové máslo lze používat přímo nebo ve směsích, aplikace je vhodnější na vlhkou pokožku, jako u všech ostatních másel a olejů.

  • Dbejte na to, aby oleje byly nanášeny vždy na vlhkou pokožku, samy o sobě nemají hydratační schopnost, mohou vysušovat, pokud je budete nanášet na suchou pokožku.

  • Vybírejte oleje jen od kvalitních a prověřených dodavatelů, nejlépe v bio kvalitě. Je opravdu veliký rozdíl i v jednodruhových olejích, pokud je koupíte v nevalné kvalitě a špatně skladované. U EO platí dvojnásob, že je nutné vybírat kvalitní destilerii. Řiďte se prověřenými producenty a výrobci dle souboru doporučené produkty.

  • Pokud vám oleje na pleť nevyhovují, zkuste ještě směs šlehaného másla s poměrem 70% másla 30% oleje.

  • Pokud máte i po správném postupu použití pocit, že to pro vaši pleť není vhodné, vyzkoušejte NT krém z doporučených produktů s obsahem vody, např. Weleda, Urtekram denní krém bez parfemace.

  • Problém s pletí může být také vnitřního rázu, pleť a kůže je odrazem našich střev a hormonů, zařaďte probiotika (viz soubor Probiotika), ostropestřec nebo kopřivu na játra, eliminujte cukr a lepek.


Proč se vyhýbat hydrogenovaným olejům, jak se liší od olejů lisovaných za studena

Na toto téma si dovolíme použít informace z článku, který celý v originále najdete v odkazu níže. Překlad pro skupinu Svět non toxic zajistila Markéta Kolací Mašková.

HYDROGENOVANÉ ROSTLINNÉ OLEJE V KOSMETICE
Je nepopiratelným faktem, že hydrogenované neboli ztužené tuky jsou jako součást našeho jídelníčku zdraví škodlivé. Jak je to s nimi ale v kosmetice?
Hydrogenovaný olej (označovaný v INCI slovem hydrogenated) je stabilnější (tj. má delší trvanlivost) a používá se především k „zahušťování“ výrobků, protože má tužší konzistenci než původní olej (nahrazuje se jím např. včelí vosk v přípravcích pro vegany).
Hydrogenace je chemická reakce mezi vodíkem a další látkou, zpravidla nenasycenou, nejčastěji za účelem jejího nasycení. Při reakci se používají katalyzátory (např. nikl). Proces je zhruba následující – olej se zahřeje na vysokou teplotu, přidá se katalyzátor a po důkladném smíchání pak vodík. Reakce všech tří složek je exotermická (tj. uvolňuje teplo), při dosažení určité teploty se směs začne ochlazovat a ze směsi je odstraněn vodík i katalyzátor (obvykle opakovaným procesem filtrace, který by měl zajistit, že ve výsledném oleji nezůstanou žádné zbytky niklu). Pro někoho může být hydrogenace pomocí kovu problematická, nicméně podobné postupy se mohou používat také při získávání olejů z přírodních materiálů (vyjma olejů lisovaných za studena, přestože i u nich je možné se setkat s využitím chemické extrakce).
Používání hydrogenovaných olejů v kosmetice tedy není tak problematické jako jejich využití v potravinářském průmyslu. Pokud se chcete hydrogenovaným tukům vyhnout, můžete k hustší konzistenci využít např. oleje, másla či vosky, které jsou ve své přirozené podobě samy o sobě tuhé, např. karnaubský vosk nebo candellila vosk.

zdroj:https://www.botanicalformulations.com/is-it-bad-to-use-hydrogenated-vegetable-oils-in-skincare/



Zpracováno a sestaveno teamem organizace Svět non toxic. Kopírování a používání textu je zakázané!

Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic, další šíření a kopírování pouze s naším písemným svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí, může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

ČÍSLO ÚČTU SVĚT NON TOXIC, Z. S.: 2301559464 /2010 (FIO BANKA)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na této stránce mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, které by vedly ke zhoršování zdravotního stavu, nebo nebyly v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si nese každý sám. Sdílíme zde informace a zkušenosti, které ale neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady, služby ani garance. Myšlenky, postupy a doporučení zde uvedená nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Nejsme odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení na této stránce. JAKÉKOLIV KOPÍROVANÍ bez souhlasu autorů JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÉ!