Péče o miminka a děti

Soubor “Pece o miminka a deti vam pomuze zvolit peci a produkty, ktere jsou setrne a jsou vhodne nejen pro deti.

 

OBSAH

  1. Praní

  2. Koupání

  3. Mazání

  4. Přebalování, plenky a opruzeniny

  5. Návod na přípravu domácí masti se zinkem

  6. Masáž proti zácpám, kolikám a prdíkům

  7. Oblečení

  8. Praní šátku na nošení

  9. Čištění uší

  10. Péče o předkožku

  11. Péče o zoubky


Praní

Doporučujeme prát v domácím prášku z mýdla (např. kokosové, kokosovo-olivové, kokosovo-palmové, každopádně bez parfemace a bez esenciálních olejů) a prací sody (+ perkarbonát jako bělení a desinfekce, více viz soubor Praní a prací prostředky), popř. v doporučených kupovaných produktech (viz soubor Praní a prací prostředky a soubor s doporučenými non toxic produkty). Např. značky Sonett, Sodasan a další. Soda v práškových prostředcích na praní může ve velmi ojedinělých případech vyvolat reakci na kůži, ale přesto doporučujeme zkusit nejdříve prášek, pak až gel (např. Sonett Neutral).

Je vhodné přidávat máchání navíc a nepoužívat EKO nebo krátké programy. Vše, co přijde do styku s močí a stolicí, je třeba prát na min 60° Celsia!

Aviváž je naprosto nevhodná včetně “bio” a “natural” aviváží (výjimkou jsou máchadla např. od firmy Sonett, která jsou tvořena roztokem kyseliny citronové). Místo toho do přihrádky na aviváž dávkujte ocet (obyčejný kvasný či jablečný, pozor na ocet u ekzematiků, mohou na něj reagovat) nebo roztok kyseliny citronové (např. 10%, tj. 100 g kyseliny na 900 ml destilované vody). Lovela Baby, Persil, Ariel, Frosh a jiné mají naprosto nevhodné toxické složení!

Látkové pleny, pokud používáte, není vhodné skladovat v kýblu s vodou, skladují se “nasucho”, popř. stolice opláchnutá vodou, to ano, ale neměly by plavat ve vodě kvůli možnému množení nežádoucích bakterií! U látkových plen je vhodné dát nejprve program máchání a ždímání a pak zapnout klasický program s extra mácháním (opět min 60°), aby se z plen před hlavním cyklem odstranilo co nejvíce moči a stolice. Pokud používáte fleecové separačky, není vhodné je prát v prostředku, který obsahuje mýdlo, přestaly by propouštět tekutinu skrz. U svrchňáků to nevadí, u separaček ano. Dále upozorňujeme, že fleece je umělý materiál, co často způsobuje na citlivé kůži dětí vyrážky a opruzeniny, a NEdoporučujeme tedy fleecové separačky používat.


Koupání

Koupejte v čisté vodě, vyhýbejte se jakýmkoli pěnám do koupele a sprchovým gelům pro miminka! V případě silného znečištění od stolice je dobré mít doma čisté olivové mýdlo (bez parfemace a přidaných látek, např. Knossos v ČR nebo Oliva v UK).

Co můžu přidat do koupele a nebude vadit?

  1. Přeslička, měsíček, řepík - z bylin udělejte výluh (zalijte horkou vodou do konvičky, 15 minut nechte odstát a sceďte). Bylinky je následně možné dát do světlé bavlněné ponožky a vložit do koupele. Tyto byliny jsou vhodné i při rozpraskané kůži/podráždění/ekzému. U měsíčku je dobré vědět, že se jedná o alergen (stejně jako např. heřmánek)!

  2. Ovesné vločky - nasypte hrnek vloček do světlé bavlněné ponožky, nebo lze uvařit kaši z jemně mletých vloček (pozor však při podezření na alergii na lepek!). Vločky mohou udělat na dně vany kluzký film, dbejte tedy při koupání zvýšené opatrnosti!

  3. Epsomská sůl - cca 2 polévkové lžíce na vaničku nebo 1 hrnek na velkou vanu.

Vzhledem k tomu, že málokdo z nás žije na samotě u lesa v panenské přírodě, doporučujeme jednou za čas umýt dítě (i sebe) mýdlem a jemným šamponem (viz soubor doporučených produktů). Důvodem tohoto našeho doporučení jsou toxiny v ovzduší, toxiny v půdě, bakterie atd., které vždy nelze umýt pouze vodou. Samozřejmě to nepřehánějte, kůže má určitou samočistící schopnost + udržujeme imunitu kůže.

Doporučení dle stáří dítěte, velmi orientačně, přizpůsobte potřebám dítěte:

  • Po porodu: nepoužívejte mýdlo, nenechte si dítě v porodnici umýt! Mázek, se kterým se dítě rodí, je důležitý a měl by se do kůže vstřebat co nejvíce. Slouží jako ochranná bariéra + obsahuje vaginální bakterie z porodu. Pouze otřete hlavičku a krev čistou vodou a co nejvíce a nejdéle mějte miminko tělo na tělo. Vůně matky a vůně nově narozeného neumytého miminka utužuje pouto a také stimuluje laktaci!

  • 0-3m: umývejte dítě minimálně, pokožka zatím není dovyvinutá, spíše otírejte žínkou s převařenou vodou, omývejte pod vodou zadeček, omývejte bylinkami (viz. výše, např. řepíkem). V případě znečištění od stolice lze použít tuhé neparfémované mýdlo. Vlásky myjte pouze bylinkami, vodou či vodou a mateřským mlékem. Udržujte čisté a suché faldíky okolo nožiček, rukou, čistý pupeční pahýl, dejte pozor na vlhkost a zvratky pod bradičkou a na krku.

  • 3m-6m: stejně jako výše, intervaly koupání mohou být kratší, kůže už je vyzrálejší. Mýdlo používejte jen na ručičky nebo pokud dítě někde leze a zašpiní se.

  • 6m-12m: v tomto věku už jsou děti aktivnější, dostanou se ven, platí tedy bohužel to, co jsme psali o toxicitě životního prostředí. Vždy záleží na aktivitě dítěte, kde se pohybujete, na ročním období (v zimě na ně nebude padat žádný bordel, když jsou oblečené od hlavy k patě, naproti tomu léto, nahaté děti pokryté hlínou a pískem) atd. Ručičky a mýdlo do toho nepočítáme, to samozřejmě dle hygienických standardů. V létě dle potřeby, ale cca 1x za 14 dní umyjte dítě mýdlem. Pokud jsou takto velké rozestupy mezi mytím, neublíží mytí mýdlem ani vláskům. Vlásky je možné polít vodou s trochou rozpuštěného nebo tekutého mýdla nebo s trochou jemného šamponu. V zimě dle potřeby, doporučujeme cca 1x za měsíc a půl. Necháváme na vašem uvážení.

Necháváme také na vašem zvážení, zda pořídit filtr na sprchu, v oblastech s nekvalitní vodou to může být dobrá investice a může pomoci od iritace kůže . V ČR doporučujeme např. filtry na sprchu DIOS.

Doporučené produkty na koupání a vlásky najdete v tomto souboru.


Mazání

cream-3521957_1920.jpg

Pokud je kůže v pořádku a není poškozená, tak není třeba mazat. Pokud nemyji každý den celé tělo mýdlem, tak se kůže promazává sama a je to také ten nejlepší způsob mazání! Platí u dětí i u dospělých. Jinak je možné mazat pár kapek jednodruhového neparfemovaného oleje či másla na vlhkou pokožku po koupání nebo navlhčenou hydrolátem, např. šlehané bambucké nebo mangové máslo s oleji, mandlový olej, brutnákový, konopný, měsíčkový macerát, olej z meruňkových jader aj. Doporučené značky najdete v tomto souboru. Samozřejmě u malinkých dětí kůže ještě není zcela vyvinutá, jak je psáno výše, a proto děti moc nekoupeme, aby se zbytečně nenarušovala.

Pozor na falešná másla jako hroznové máslo, avokádové máslo a podobně. Ve většině případů jde o hydrogenované oleje (tedy margarín, nikoli přírodní produkt!!).

V případě, že se objeví mokvající kůže či zapářka a opruzeniny, použijte domácí zinkovou mast (recept níže) nebo z kupovaných např. měsíčkovou mast se zinkem zn. Weleda.

Pozor na lanolin, může být kontaminovaný zbytky pesticidů ze srsti ovcí (ovce se stříkají proti parazitům). Když už lanolin, tak s ověřeným původem, ne no-name nebo vážený z lékárny!



Přebalování, plenky a opruzeniny

Klasické komerční plenky (DM, Pampers, Dada, Huggies atd.) jsou napuštěné toxiny, bělené chlorem, mají toxické savé jádro a další “nádhery”, navíc se v přírodě rozkládají 400 let.

bimbo-1502536_1920.jpg

Fakta o komerčních plenách:

  • Biologická rozložitelnost: 0–25 %;

  • Bělení: často se bělí elementárním chlórem (jako vedlejší produkt při bělení chlórem vzniká rakovinotvorný dioxin);

  • Z čeho se plena skládá: plast (ropa), latex, tributyltin (i nejmenší koncentrace tributyltinu může poškodit imunitní systém dítěte a ovlivnit jeho hormonální systém) a další chemické látky jako syntetické parfémy, deodoranty, antioxidanty, krémy (mohou přispět k bolestem hlavy a tvorbě vyrážek), plášť - polyethylen - materiál mikrotenového sáčku (nebezpečné hlavně pro chlapce, protože není prodyšný a zvýšená teplota ve varlatech může vést ke špatnému reprodukčnímu potenciálu v dospělosti), savé jádro - 5-10x více suberabsorpčního polymeru (SAP) než ve zdravých plenkách.

Doporučené plenky:

  • látkové pleny, pozor na fleece (viz výše);

  • z jednorázových doporučujeme např. následující (pleny NEjsou řazeny podle vhodnosti!):

  • Bambo Nature (částečně biologicky rozložitelné, obsahují dost “plastu” v porovnání s jinými, https://bamboekopleny.cz/content/slozeni-detskych-plenek-bambo-nature-7);

  • Naty (více než z poloviny bio rozložitelné);

  • Nappynat (rozložitelné asi z 90 % po odstranění lepítek);

  • Moltex (cca z 50 % biologicky rozložitelné, pozor Tea tree přidáno do absorbčního gelu);

  • Seventh Generation (částečně biologicky rozložitelné, info úplně na konci https://www.seventhgeneration.com/ingredients#ingredients-for-nid-156);

  • DM Nature (nejnovější změna ve složení konečně k lepšímu, opět nutno vyzkoušet, zda nebudou reakce);

  • Kolorky (z 50 % biologicky rozložitelné, obdrželi jsme na ně recenzi s alergickou reakcí, ale jsou nebělené, opět částečně rozložitelné, nemají vnější plášť z organického materiálu a mají nějaký Aloe proužek u kterého mlží ohledně složení);

  • Bio Babby (z 50% biologicky rozložitelné);

  • Lillydoo (Německé, v ČR asi jen zde, odkaz na konverzaci a složení);

  • Baby charm (certifikát ECF = neběleno elementárním chlorem, ale sloučeninou chloru, tedy nejsou bělené peroxidem);

  • Mon Peri (certifikát ECF = neběleno elementárním chlorem, ale sloučeninou chloru, tedy nejsou bělené peroxidem, ze 70 % rozložitelné, NELÍBÍ se nám aloe proužek a ropný derivát ve složení);

  • Beaming Baby (z 65-75 % biologicky odbouratelné, nebělené chlorem, dotyková vrstva bavlna a kukuřičný škrob, populární průkopník eko plen v Británii).

Vlhčené ubrousky: žádné z konvenčních vlhčených ubrousků nemůžeme s čistým svědomím doporučit. Objevují se i Waterwipes, které jsou tvořeny vodou spolu s extraktem z grepových jader (v 0,1% kontcentraci, takže není možné, aby byl zakonzervován celý balíček, navíc GSE je antioxidant a ne konzervant a bývá kontaminovný toxiny!). Doporučujeme tedy bambusové nebo viskózové ubrousky (Perlan, v UK Little Lamb, důležité je, aby to byla 100% viskóza nebělená chlorem) či nastříhané pleny/ručníky apod. Navlhčete vodou a použijte jako klasický ubrousek. Takto se dají připravit i na cesty do zip sáčku nebo krabičky. Někdo přidává pár kapek oleje na vlhký ubrousek, ale nepovažujeme to za nutné.

NEPŘIPRAVUJTE si směs oleje a vody (nebo navlhčené ubrousky do krabičky) na delší dobu než 24 hod!!! Pozor na hydrofilní oleje od různých značek, obsahují většinou emulgátor PEG, který není bezpečný, nebo i další riskantní látky!

Opruzeniny: doporučujeme non-GMO škrob místo zásypu (běžné zásypy obsahují kontroverzní talek) a domácí zinkovou mast. Pozor na kupované zinkové masti (mají toxické složení - Bepanthen, Sudocrem, Rybilka aj.)! Pokud jde o opruzeninu kvasinkového původu, pomáhá pomazat kůži kvalitním bílým jogurtem, prvních pár minut může být nepříjemných, nejlépe mazat na noc. Z kupovaných mastí na zadeček a opruzeniny je dobrá zinková měsíčková Weleda, pomáhá rychle při opruzeninách. Recept na domácí zinkovou mast najdete níže. Opruzeniny se většinou tvoří ze zapaření v jednorázových plenách, v plenách s nevhodným složením, z nešetrných mastí na zadeček, při průjmu nebo růstu zubů. Pokud chcete pravidelné mazání, postačí i jen kokosový olej nebo bambucké máslo, případně zinková mast Badger diaper nebo zn. Weleda (viz odstavec Mazání).


Návod na přípravu domácí masti se zinkem

Použití: vysušování a zklidňování ekzémů, zejména červených svědivých ložisek mastnějšího rázu, pupínků, drobných puchýřků a krupičky. Také lze použít v případě kopřivky, neštovic, štípanců od hmyzu, opruzenin, akné a všeho, kde je třeba šetrně vysušovat a zklidnit.

Budete potřebovat:

  • Zinc oxid (oxid zinečnatý) prášek čistý (non-nano velikost částic, seženete v lékárně nebo online, nechte si odvážit do kelímku cca 30-50 g, jde o desetikorunové položky).

  • PRO OLEJOVOU VARIANTU: vhodný olej, který vyhovuje pleti miminka nebo vaší, lze smíchat i s bambuckým nebo mangovým máslem, případně i ghí máslem nebo vepřovým sádlem, pokud někdo snese a preferuje (doporučujeme bio kvalitu nebo z ověřeného zdroje a samozřejmě nesolené). Oleje na zinkovku by měly být v dobré kvalitě, nejlépe nerafinované a univerzálně dobře snášené, např. jojobový, mandlový, meruňkový atd. Doporučené oleje a jejich využití najdete v příslušných souborech.

  • PRO VODOVOU VARIANTU: destilovanou vodu.

OLEJOVÁ VERZE: Udělejte si nejprve zkušební várku do malého kelímku nebo skleničky (lékárenské sterilní kelímky na masti vám prodají v každé lékárně nebo vyvařte skleněnou nádobku s víčkem). Použijte např. čajovou lžičku oxidu zinečnatého a postupně do ní přimíchávejte olej nebo změklé máslo až do požadované konzistence. Kdo chce mít mast více tekutou, přidá více oleje. Tužší, mazlavější mast je lepší dělat z másel nebo dát více prášku a méně oleje (ale pak logicky více “barví” a vysušuje). Trvanlivost je dle trvanlivosti olejů/másel, ale nikdy nepřipravovujte velké množství do zásoby!

VODOVÁ VERZE: Pokud nesnesete mastný základ nebo u kvasinky, můžete zinkový prášek použít tak, že na navlhčenou pokožku (lze použít i hydrolát nebo potřít bylinkovým odvarem) jemně pomocí prstů nanesete samotný prášek na postiženou oblast. Pokud smícháte zinoxid zinečnatý přímo s bylinkovým odvarem či destilovanou vodou, vznikne hodně vysušující směs, kterou je třeba mít v lednici a spotřebovat v řádech 2 dnů! S oleji se mast kazit nebude, je bezvodá, pokud je v masti voda a je takto bez konzervantu, její trvanlivost je vždy omezená!


Masáž proti zácpám, kolikám a prdíkům

Masaz briska.jpg

Dejte miminko do polosedu, zádíčka v místě lopatek podepřete jednou rukou. Zádíčka by měla být trochu kulatá, aby bylo bříško uvolněné. Pak uchopte druhou rukou bříško jakoby nad kyčlemi, mezi palec a ukazováček (viz fotografie, najednou se drží zádíčka a zároveň se masíruje bříško). Bříško musí být uvolněné, pak s ním začněte lehce pohupovat zleva doprava. Pokud miminko brečí, vyčkejte vždy na ten okamžik, kdy bříško povolí a "houpejte". Nevzdávejte to při případném prvním nezdaru a vydržte!

Můžete takto masírovat klidně 2-3 minuty. Zpravidla už během masáže začne miminko prdět, pozor někdy i kakat, a pokud je kolika, bacha na gejzír. Pokud masírujte právě kvůli kolice, většinou nejpozději do 10 minut se miminko vykaká. Pokud ne, nevěšte hlavu a proveďte za nějakou dobu masáž znova, když ne hned, tak časem se ten pohyb naučíte. Masáž se klidně může udělat i větším dětem, když je trápí bolest bříška.


Oblečení

Vřele doporučujeme obchod s kvalitními produkty pro miminka a děti Toconeos, který najdete na www.toconeos.cz nebo přes jejich FB.

Další velice kvalitní ručně šité oblečení pro děti, dospělé, vložky, látkové pytlíčky atd. z certifikované Bio bavlny GOTS a lnu naleznete zde nebo také na e-shopu www.handynna.cz (český výrobce, poctivý přístup k non toxic problematice).

Bio bavlna je lepší než běžná bavlna, bio bavlna s certifikátem GOTS je lepší než bio bavlna bez certifikátu! Občas najdete např. v C&A, Tchibo, Lidl, H&M.

Pozor na umělé materiály, fleece přímo na tělo nepatří, upřednostňujeme přírodní materiály světlé barvy pro přímý kontakt s tělem, aby se minimalizovala možnost alergické reakce.




Praní šátku na nošení

edited.jpg

Na vlnu a hedvábí volte prostředek s mýdlovými ořechy (ať už samotné ořechy nebo lépe vývar z ořechů, případně prostředky z nich, např. zn. Yellow and Blue, Klar) nebo perte v jiných prostředcích s příslušným označením ovečky.

Na bavlnu a celulózové materiály by nemělo vadit mýdlo. Volte ale raději draselné (tekuté).

Jak prát konkrétní šátek, doporučujeme VŽDY KONZULTOVAT PŘÍMO S VÝROBCEM!


Čištění uší

edited.jpg

Ucho se čistí samo, kůže roste zevnitř ven a vynáší tím staré částečky a maz a špínu ven. Vnější ucho čistíme buď látkou nebo bio bavlněnými vatičkami do uší. Více se dočtete např. zde.


Péče o předkožku

edited.jpg

Péče a o penis a správná hygiena jsou podmínkou jeho správného vývoje. Na přetahování nebo nepřetahování předkožky novorozenců a kojenců je více lékařských názorů. Oproti dřívějšku se dnes již nedoporučuje jakékoli násilné přetahování předkožky u malých chlapců! Veškeré informace k péči o předkožku naleznete zde.


Péče o zoubky

Mléčné zuby se začínají prořezávat kolem 6. až 8. měsíce života dítěte. Dětský chrup je kompletní okolo 2,5 let věku dítěte. Je nutné čistit od prvního zoubku – buď přežehlenou látkou či kapesníkem nebo tzv. prsťáčkem.

První návštěva u zubního lékaře se doporučuje okolo 1 roku věku dítěte (je možné připravit dítě na ošetření pomocí pohádky), aby si dítko zvyklo například na prostředí, lékaře, průběh vyšetření atd. Pokud dítě vezmeme k zubaři poprvé, až když má problém, vzniká špatná zkušenost a jakékoliv další ošetření je ztíženo právě strachem ze zubního lékaře.

Od 1 roku je vhodné zařadit dětský kartáček s malou hlavicí, jemnými a rovně střiženými vlákny. Děti neumí vyplivnout, proto je nutné minimálně do 3 let používat pastu bez fluoridů! Pro nás alternativce klidně nečistit pastou vůbec, protože povlak na zubu je biofilm, který lze odstranit pouze mechanicky - kartáčkem.

Z toho nám také vyplývá, že ústní vody jsou naprosto zbytečná záležitost. V reklamě uvádí informaci, že 90 % jsou sliznice a dásně a zuby JEN 10 % dutiny ústní. Nicméně sliznice a dásně se regenerují a olupují, tak jako kůže, a naopak není dobré narušovat přirozenou mikroflóru v dutině ústní. Zuby jsou jediná část v dutině ústní, která neumí regenerovat, proto ta péče navíc.

Okolo 5-6 roku věku dítěte se objevuje 1. stálý zub – takzvaná šestka. Tento zub se pomalu prořezává a dlouho nedosahuje roviny s ostatními zuby, proto je nutné ji čistit extra! ,,Šestky" jsou naše nejčastěji prokažené zuby.



Na téma Péče o miminka si také můžete pustit přednášku z našeho YouTube kanálu:

Zpracováno a sestaveno teamem organizace Svět non toxic. Kopírování a používání textu je zakázané!

Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic, další šíření a kopírování pouze s naším písemným svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí, může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

ČÍSLO ÚČTU SVĚT NON TOXIC, Z. S.: 2301559464 /2010 (FIO BANKA)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na této stránce mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, které by vedly ke zhoršování zdravotního stavu, nebo nebyly v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si nese každý sám. Sdílíme zde informace a zkušenosti, které ale neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady, služby ani garance. Myšlenky, postupy a doporučení zde uvedená nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Nejsme odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení na této stránce. JAKÉKOLIV KOPÍROVANÍ bez souhlasu autorů JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÉ!