NETOXICKÁ LÉKÁRNIČKA

Zde najdete tipy na netoxické přípravky, které vám mohou pomoci od nejrůznějších neduhů. Seznam je řazen abecedně.


OBSAH

  1. Co by ve vaší lékárničce nemělo chybět

  2. Další tipy

  3. Alergie

  4. Gynekologické potíže

  5. Nachlazení

    Jak na rýmu nejen u dětí šetrně, účinně i preventivně?

  6. Urologické potíže, záněty močových cest a močového měchýře

  7. Pohybové ústrojí, bolesti, úrazy, artróza

  8. Čerstvé suroviny a koření

  9. Bylinky

  10. Toxikologie a call centrum záchranné služby


matt-briney-160808-unsplash.jpg

CO BY VE VAŠÍ LÉKARNIČCE ROZHODNĚ NEMĚLO CHYBĚT

  • Arnica montana (homeopatikum) -> vždy nízká potence 5CH nebo 9CH, vhodná na zahojení ran s drobným krvácením, pohmoždění, modřiny. Staví krvácení a snižuje rozvoj traumatické reakce v místě poranění. Uzavírá zvenku směrem dovnitř, proto je důležité zvážit velikost rány. Je důležité ji podat co nejdřív, užívá se především v první den zranění. Dostupná v lékárně.

  • Bactoral -> tzv. orální probiotikum. Je určeno především pro podporu imunity dutiny ústní, krku a středouší, např. při častých angínách, zánětech středouší, mandlí nebo halitóze, tj. zápachu z úst. Nebrat dlouhodobě, má pouze kompromisní složení.

  • Betaglukan -> je unikátní přírodní komplexní polysacharid, schopný podporovat obranné reakce organismu. Doporučujeme kvalitní BetaGlukan Biocell od české firmy Mycomedica. Dále v ČR seženete např. BetaGlukan Maxcell. Může být alternativou k epicoru.

  • Domácí zinková mast -> mast s univerzálním využitím, lze použít na opruzeniny, kožní problémy, akné, vyrážky, neštovice, štípance aj. (návod na výrobu základní zinkové masti např. zde).

  • Dubové kapky -> desinfekce po klíštěti, na afty, péči o dutinu ústní, dezinfekci ran, hemoroidy atd. Kvalitní má Dědek kořenář, ale vyjdou trochu dráž. Dá se sehnat i levnější alternativa stejného složení, ale zda jsou stejně dobré, už musí posoudit každý spotřebitel sám. Upozorňujeme na vysokou koncentraci alkoholu, takže na sliznice dutiny ústní nikdy nepoužívejte neředěné, i když se to někdy jako možnost zmiňuje. Hrozí silné podráždění!

  • Equisetum hiemale (homeopatikum) -> nízká potence 5CH nebo 9CH, na větší rány, které můžou být znečištěné. Například po trvání zubu, po operaci, šití po porodu... ránu vyčistí a uzavře. Oproti arnice uzavírá zevnitř směrem ven.

  • Enterol -> ve formě suspenze (suspenzi v prášku lze podávat i miminkům), účinné při infekčním průjmu, obsahuje prospěšný kmen Sacharomyces boulardii. Dostupné v lékárně, obsahuje i méně vhodná aditiva, užívejte tedy jen omezeně,po dobu nezbytně nutnou, nikoli preventivně. Kvasinkový kmen Sacharomyces boulardii, který obsahuje právě Enterol koupíte i samostatně na NT eshopech v ČR, např. https://www.terrapotheka.cz/Saccharomyces-Boulardii-100-kapsli-d45.htm?fbclid=IwAR2FHAw53jJj8LXz86Cl1Oc9F9AIr15VWzl6rH76zigMvaOTK931yTOPEqg#detail-anchor-description , https://www.prirodaregenerujenas.cz/viridian-nutrition-synerbio-saccharomyces-boulardii-30-kapsli--unikatni-komplex-probiotik-a-prebiotik/?fbclid=IwAR0-IyMqRERUmMv9Bi_09zIEs16UI5mKuM3vcgPXfAeMOJIvxC6dKWfCfaI , https://naturapura.cz/doplnky-stravy/1166-saccharomyces-boulardii-40-kapsli.html?fbclid=IwAR3z4l8F9n_Ix6vSDT_17FMDkFufxeGwowJni4OTFw2APXTNYhGTzbrSL3E

  • Epicor -> tzv. imunnity booster, vhodný při nachlazení, chřipce, bolesti v krku. Je důležité začít ho užívat hned s nástupem prvních příznaků. Existuje varianta pro dospělé a varianta pro děti od California Gold Nutritions (kompromisní produkt, seženete na iHerb) nebo od Doctor's Best (iHerb). Lze sehnat i v ČR (od Healthy Origins).
    Alternativou k epicoru může být betaglukan.

  • Hemagel -> k hojení mokvavých zranění, odřenin, popálenin, otevřených ran. Dostupný v lékárně. Příklad léčby odřeniny/popáleniny (po úrazu na kole) např. zde.

  • Jodová tinktura -> k dezinfekci rukou, ošetření drobných poranění kůže (trhlinky), ošetření oparů, ošetření při zánětu ústní sliznice, ošetření po bodnutí hmyzem. Pro dezinfekci používejte roztok Jodisol, /POZOR! Jodisol není vhodná desinfekce pro pravidelné a časté použití u kojících žen. Doporučujeme pouze pro výjimečné a nárazové použití, protože jód tělo vstřebává a prostupuje do mateřského mléka a mohlo by dojít k předávkování dítěte jódem/ nebo ještě lépe jod ve formě lugolova roztoku (seženete na internetu, např. Terrapotheka) je účinný na široké spektrum bakterií, plísní, hub (povidonum iodinatum+alkohol). Ředění ve vodním roztoku: dezinfekce drobných ran 1:10, výplachy, obklady, kloktání 1:20. Dostupné v lékárně.

  • Hypermangan -> roztok hypermanganu se dá použít i u maličkých dětí a kojenců na dezinfekci a potírání ekzému, vysušuje, dezinfikuje, uklidňuje. Lze ho úspěšně použít i na mykotické ekzémy a mykózy obecně (koupele nohou-plísně nehtů, oplach nebo koupele zevních rodidel u žen u vaginální mykózy a svědění). Mykotické vyrážky na kůži otřít hypermanganem, roztok růžový, pak potřít dračí krví. Skvěle funguje na mykotické fleky u dětí. Nepálí. Pozor, krystalky velmi barví a roztok barví do hněda vanu, vždy opláchněte. Koupíte v lékárně.

  • Probiotika - kvalitní! -> pro případy střevních infekcí nebo nemocí, kdy je nutno nasadit ATB (viz soubor Probiotika)

  • Propolisová tinktura -> vhodná na štípance, oděrky, záděry, ústní péči, hojení drobných ranek, afty, opary. Propolis má také protiplísňové účinky, působí proti houbám, plísním, kvasinkám. Lze koupit v některých lékárnách, zdravých výživách, u maloprodejců s včelími produkty, online.

  • Sinupret (fytofarmakum) -> vhodný při rýmě, nachlazení, zánětu dutin, k odhlenění. Preferujte kapky, tablety obsahují nevhodná aditiva. Dostupný v lékárně.

  • Tea tree oil -> notoricky známý olej vhodný k desinfekci, hojení ranek a štípanců všeho druhu, známý pro svoje protiplísňové účinky. Lze použít i neředěný, ale pouze pro starší děti a vždy je nutno provést test snášenlivosti. Doporučujeme raději ředit, zejména na sliznice by neředěný přijít neměl, jinak hrozí podráždění nebo u citlivých osob i popálení! U esenciálních olejů vždy dbejte na vysokou kvalitu, např. bio tea tree od značky Florihana koupíte zde, od značky Nobilis Tilia, také v bio kvalitě, pak zde.

  • Viburcol čípky (homeopatikum) -> používají se pro kojence nebo děti při neklidu, ať s horečkou, nebo bez, dále také při prořezávání zoubků. Dostupný v lékárně. Užívání tohoto multikompozitního homeopatika se mezi homeopatickou komunitou nedoporučuje. Na zoubky Chammomila 5 nebo 9CH. 3x jednu kuličku první den a uvidíte, jestli to pomůže. Jiné léky a problémy konzultujte s kvalifikovaným homeopatem.


DALŠÍ TIPY

Aloe vera

Aloe vera

Aloe vera -> doporučujeme pěstovat si vlastní rostlinku a používat pro vnější užití čerstvou dužinu. Vhodná na popáleniny, defekty na kůži, hydrataci. Kupované gely a přípravky z aloe jsou již ošetřeny konzervací, jejich účinky a zdroje jsou často sporné a málokdy mají netoxické složení. Pozor u alergiků, někteří mohou být i na tuto rostlinku velmi citliví. Při pěstování aloe doporučujeme přesadit do kvalitní hlíny a většího květináče, jinak rostlina kumuluje příliš mnoho vlastních odpadních látek. Vnitřní užívání je i přes masivní reklamní kampaň sporné. Dovoluji si uveřejnit názor Břetislava Nového (léčitel Dědek Kořenář), který zaujímá k aloi poněkud kontroverzní postoj. Rozhodnutí stran vnitřního užití je již na každém jednotlivci, ale domníváme se, že pro našince existují vhodnější místní zdroje pro podporu vnitřní očisty a optimalizaci zdravotního stavu.

  • Aloe, jak ji vidí Dědek kořenář. “Kytka v květináči je obvykle plná svých vlastních zplodin látkové výměny, podobně jako vy zavřená roky na záchodě bez odtoku. Dá se použít tedy jen jako popudová terapie srovnatelná s urinoterapií. Tedy k podpoře vylučování a detoxikaci organizmu, kterému se až tak moc nechce, ale když se popudí, tak to vymete všechno. Začerstva se používá na hojení ran a žaludečních vředů. Také rozmixována s puškvorcem a vínem proti rakovině žaludku. Jinak se domnívám, že reakce pro nás exotických složek aloe s trávením může být příčinou i vzniku zásadnějších trávicích problémů - křečí, vředů, zánětů, alergií, což je umocněno většinou kvalitními protiplísňovými prostředky jako konzervanty. Osobně aloe nedoporučuji bez ohledu na reklamavá tvrzení bohatých dealerů o všespasitelnosti věřícím. Prostě není to místní kytka a my na ni nemáme generačně v játrech detoxikační enzymy.“

Bachovy krizové esence Rescue Remedy -> při zátěžových situacích, podráždění, nervovém vypětí, vyčerpání. Lze i dětem. Dávkování: 4 kapky 4x denně nebo dle potřeby. Lze koupit online, např. zde. Více o Bachově terapii viz webové stránky http://www.bachovaterapie.cz/.

Bachovy esence pro děti i miminka pro lepší usínání a spánek -> koupíte např. zde.

Carbofit -> rostlinné aktivní uhlí, na průjmy a jako prevence při požití toxikálií. Lze použít jako součást detoxikační kúry nebo např. na bělení zubů. Dostupné v lékárně.

Drmek obecný -> vhodný při PMS, na snížení prolaktinu, úpravu menstruačních potíží. Sušený plod nebo homeo tinkturu najdete např. zde.

Enterosgel -> má podobné účinky a indikaci jako carbofit (sorbent toxických látek z trávicího traktu, dispepsie, čištění trávicího traktu, pomoc při střevních onemocněních). Používejte po narkóze, očkování, na očistu od chemických léků. Dostupný v lékárně.

Iberogast -> léčivý přípravek pro poruchy zažívacího traktu, především poruchy funkce a pohybu žaludku a střev, může pomoct například při křečích, bolesti břicha, pálení žáhy atd. Směs bylin v alkoholu, opatrně u alergiků.

Glutamin -> doporučen pro regeneraci střevní stěny, po operacích a úrazech. Glutamin je ideálně přijímat v přirozené formě, tedy vývar z kostí, kdo z nějakého důvodu nemůže, pak se porozhlédnout po opravdu kvalitním napr. od Country Life, Glutamine Pure Powder https://sk.iherb.com/pr/country-life-glutamine-pure-powder-5-000-mg-9-7-oz-275-g/82468 .

Lichořeřišnice (tinktura) -> na zánět močových cest, jde o přírodní ATB, umí si poradit s mnoha patogeny, včetně streptokoků a stafylokoků. Dávkování: váha=počet kapek, rozdělit do 2-3 dávek denně.

Neem olej (nimbový olej) a prášek z neem listů -> neem má opravdu široký záběr účinku, od péče o ekzematickou a suchou pokožku, přes pomoc při bolestech a revmatických stavech až po přírodní repelent. Lze jej jako repelent použít i na zvířata. Uplatní se také v péči o vlasy, různé drobné defekty kůže, působí antimikrobiálně, dobře pomáhá i při kvasince, lupech, seborhee atd. Má velmi specifickou kořeněnou vůni připomínající libeček nebo magi. Pokud je pro vás jeho aroma nepříjemné, řeďte jej jiným olejem (mandlový, jojobový atd). Neem olej seženete i na českých e-shopech, dejte přednost spíše bio kvalitě (Biopurus, Nobilis Tilia). Výborný je i prášek z listů neem, je to opět prostředek s širokou možností použití, do masky na vlasy a pleť až po vnitřní užité neemu (lze sehnat v kapslích), který se již po staletí hojně využívá jako základní bylina v ajurvédské medicíně. Vnitřně pomáhá jako adaptogenní a harmonizační prostředek, působí protizánětlivě, podporuje imunitu, pomáhá s úpravou střevních potíží včetně kvasinky, pomáhá léčit akné. Přes všechny jeho benefity ho na vnitřní užití raději příliš neodporučujeme, kvůli možnosti kontaminace těžkými kovy, s ohledem na zemi původu, nicméně některé firmy nabízejí atesty těžkých kovů, tam lze pak užití při záruce čistoty produkty zkusit.

Neem olej na iHerb lze koupit jak čistý, např. zde, tak se silicemi, např. zde (ten se uplatní např. při nachlazení nebo jako repelent).

Strom croton lechleri

Strom croton lechleri

Sangre de drago (Dračí krev) -> pryskyřice ze stromu croton lechleri (nebo i jiného druhu croton), který nejhojněji roste v deštných pralesích jižní Ameriky. Má antiseptické, protivirální, protibakteriální, protizánětlivé, protitumorové, protivředové účinky, staví krvácení, hojí rány, podporuje hojení zjizvené tkáně. Další účinky viz zdroje net.

Sangre de Drago je tradičně používáno v bylinné medicíně Jižní Ameriky. V peruánské medicíně má velmi široké použití a je doporučováno pro vnější použití jako potenciální léčivý agens při antiseptických vaginálních koupelích, při kožních obtížích, jako je ekzém, opar, poranění, pro zbavení se dráždivých hmyzích kousnutí. Vnitřně se používá při hemeroidech, chřipce, ústních vřídcích, tonsilitidě, infekcích v hrdle, tuberkulóze, žaludečních vředech, zažívacích obtížích, revmatismu a pro posílení plodnosti.

K sehnání na internetu nebo ve vybraných lékárnách, ale vždy si zkontrolujte zdroj a zda jde opravdu o čistou pryskyřici bez dalších komponentů. Zbytečně předražený je od firmy Energy (Drags Imun), doporučujeme kupovat přímo z e-shopů specializujících se na peruánské byliny, např. od Oro Verde, Original Uncaria, Inca Botanica. Mají i některé NT e-shopy.

Tuhé mýdlo -> základní hygiena, díky zásaditému pH působí zároveň jako dezinficiens (tj. prostředek užívaný k umrtvení mikrobů ve vzduchu a na povrchu předmětů).

Tymiánová mast -> recept naleznete zde. Vhodná na kašel, rýmu. (Tymiánovou mast od značkyJust nedoporučujeme, není netoxická!) Pro dospělé a děti nad 3 roky (pro mladší raději nedoporučujeme kvůli možné alergické reakci na obsažené silice) lze použít např. tento balzám s pěkným složením.

Zinková "mast" na akné -> recept naleznete zde. Můžete si zakoupit i hotovou mast, viz soubor Vybrané doporučené produkty.

Biomycosin -> přípravek s obsahem mikroflóry Pythium oligandrum vhodný k péči o pokožku a pro úpravu fyziologické mikrobiální flóry při hojení poškozené pokožky https://www.lekarna.cz/biomycosin-10g-pripravek-s-antimykot-prisadou/?fbclid=IwAR0cMtMrvj1ipzweCCBvmV2O2ZXW-1qxpuR9tIhpvoU8mNYIId28nK1SyNk



ALERGIE


GYNEKOLOGICKÉ POTÍŽE

Ani zde nemusíme pro nápravu stavu hned sahat po chemii a lécích. V případě mírnějších bakteriálních vaginóz, mykóz, zánětů urogenitálního traktu a chronických potíží můžete kromě klasické doporučené léčby vyzkoušet např. tyto netoxické, volně prodejné produkty:

  • Gynocaps -> vaginální probiotické tobolky pro obnovu vaginální mikroflóry. Mají složení bez aditiv, pouze želatinové kapsle a prospěšné bakterie. Možno užívat i jako prevence potíží po léčbě ATB nebo po prodělaných infekcích. Obdobné složení má i Fermalac, trochu horší přídatné látky, ale když není nic jiného po ruce, je to lepší než nic.

  • Boiron, Yeastaway, 7 Vaginal Suppositories - homeopatické čípky.

Dále doporučujeme doplnit kvalitní probiotika pro bakteriální rovnováhu střev a optimalizaci mikrobiomu, protože gynekologické problémy úzce souvisí také s dysbalancí mikroflóry vaginální. Podrobný popis najdete v souboru Probiotika, kde najdete i odkazy na probiotika vhodná na vaginální potíže včetně mykózy (women probiotics). Souběžně s orálním podáním probiotik lze vyzkoušet i zavádění malého množství kvalitního bílého živého jogurtu, vždy bez cukru, dochucovadel a éček, kontrolujte! (Může být např. bio tučná Hollandia). Díky obsahu laktobacilů působí příznivě na okyselení pH pochvy, což nesvědčí patogenním mikroorganismům.

  • Byliny vhodné na ženské potíže, výtoky, záněty, menstruační potíže ->měsíček, řebříček, šalvěj, přeslička, hluchavka, kontryhel, pupalka, levandule.Sedací koupel nebo oplach při mykózách -> odvar z dubové kůry, cca 2 lžíce na 1 litr, můžete přidat i řebříček, hluchavku či měsíček. Jako oplach můžete použít také slabě ředěný roztok hypermanganu.
    Na noc je možné zavést malé množství živého jogurtu do pochvy.
    Dobré antimykotické účinky má také nimbový olej nebo EO levandule (pouze zevně!!!). Levanduli používejte na intimní oblast vždy ředěnou, nebo do sedací koupele spolu s nosným médiem (ředíme olejem, ne vodou).
    Koupel při křečových menstruačních bolestech -> koupel připravíme ze směsi dvou dílů natě řebříčku a jednoho dílu natě hluchavky. Dvacet lžic této směsi krátce povaříme ve 2 až 3 litrech vody a necháme 15 minut vyluhovat. Scedíme do vanové koupele a koupeme celé tělo 15-20 minut při teplotě 38 °C, nejlépe před spaním. Proti bolestivé menstruaci pomáhá také levandule, lze natírat i levandulový EO na oblast podbřišku.

Více k ženským obtížím např. zde.


NACHLAZENÍ

Jako prevenci a pro posílení imunity v období a před nástupem období viróz nasazujte např. betaglukany, v ČR kvalitní přípravek BetaGlukan Biocell od f. Mycomedica. Dále v ČR seženete např. BetaGlukan Maxcell. Betaglukan může být alternativou k epicoru.

článek o protivirové aktivitě éterických olejů zde

EO Eucalyptus -> rýma, kašel, laryngitida u dětí. Použití do difuzéru, ne na kůži! Pečlivě pozorovat, jestli nedráždí, pro malé děti je vhodný eukalyptus citrónový. Viz soubor Esenciální oleje - základní přehled bezpečnosti používání, prosím pročíst užití a dávkování.

EO máta kadeřavá -> výborná zejména při zastydlé rýmě a rýmě celkově. Do difuzéru nebo aromalampy.

EO jedle, borovice, cedr -> vhodné při onemocnění dýchacích cest, inhalace ideálně formou difuzéru, nebo v inhalační tyčince, případně dle zásad aromaterapie. Vhodné i u dětí (nikoli na kůži).

EO levandule -> bezpečný olej také pro děti. Vhodný např. na štípance, drobné spáleniny, do koupelí při nachlazení. EO levandule je analgetický, protizánětlivý, antialergický, antibakteriální, protiplísňový, antirevmatický, protikřečový, CNS sedativní, podporuje hojivé procesy a regeneruje pokožku, dezodoruje a tonizuje (posiluje a obnovuje vitalitu).

Epicor -> tzv. imunnity booster, vhodný při nachlazení, chřipce, bolesti v krku. Je důležité začít ho užívat hned s nástupem prvních příznaků. Existuje varianta pro dospělé a varianta pro děti od California Gold Nutritions (kompromisní produkt, seženete na iHerb) nebo od Doctor's Best (iHerb). Lze sehnat i v ČR (od Healthy Origins).
Alternativou k epicoru může být betaglukan.

Epsomská sůl -> koupele v epsomské soli pomohou uvolnit dutiny. První dva dny rýmy ale používejte spíše inhalace nebo jen koupel nohou, vlhké teplo v první fázi rýmy je spíše kontraproduktivní. Jakmile se už přehoupne silní zahlenění a jsou spíše ucpané dutiny nebo je potřeba podpořit dočištění od hlenů, koupele v epsomské soli pomohou. Lze provádět i během těhotenství a u dětí. Viz videa o hořčíku na našem YT kanálu.

Homeovox -> volně prodejné homeopatikum, účinné při ztrátě hlasu, zánětu hlasivek.

Jitrocel -> tradiční bylina na kašel a lepší odchod a ředění hlenů. Úleva průduškám. Pro děti i dospělé můžete volit variantu čisté jitrocelové šťávy bez přidaného cukru či alkoholu, na trhu například tato zn. Schoenenberger v bio kvalitě.

Jodová tinktura -> k dezinfekci rukou, ošetření drobných poranění kůže (trhlinky), ošetření oparů, ošetření při zánětu ústní sliznice, ošetření po bodnutí hmyzem. Pro dezinfekci používejte roztok Jodisol, nebo ještě lépe jod ve formě lugolova roztou (seženete na internetu, např. Terrapotheka) je účinný na široké spektrum bakterií, plísní, hub (povidonum iodinatum+alkohol). Ředění ve vodním roztoku: dezinfekce drobných ran 1:10, výplachy, obklady, kloktání 1:20. Dostupné v lékárně

Kaloba -> perorální kapky, jde o extrakt z pelargonie v glycerolu, pomáhá zmírňovat projevy akutních onemocnění dýchacích cest. Pro děti při kašli, na odhlenění. Díky nižšímu obsahu alkoholu (rozpouštědlem je v tomto případě zejména glycerin) je dětmi dobře snášen. Lze podávat i večer, poslední dávka cca 2-3 hodiny před spaním (může dráždit k vykašlávání). Kaloba je vhodná na suchý i vlhký kašel, také lze kombinovat se Sinupretem.
Preferujte kapky, sirup a tablety obsahují nevhodná aditiva. Lze zakoupit v lékárně.

Kopřiva -> nápomocná u virových i bakteriálních infekcí. Nepoužívejte díle, než 21 dní v kuse.

L-lysin (aminokyselina lysin) -> účinný pomocník při herpes (opar) ale vykazuje dobrou účinnost i na jiné tipy virů a pro podporu imunity. Lze sehnat i v ČR eshopech, nebo na Iherb, zde čistá forma, prášek bez aditiv.

Lotos kořen sušený prášek (kohren) -> lotosový kořen se tradičně používá jako nejúčinnější čistě bylinný prostředek pro léčbu a prevenci veškerých poruch dýchacího aparátu, protože přímo posiluje energii plic a průdušek. Dodává jim správné jang. Blahodárně působí na jejich sliznice a zároveň je hojí a hydratuje. Použít lze jako podpora odhlenění při kašli.

Mořská sůl ve spreji -> při rýmě, 100% čistá mořská voda, různé firmy (Sterimar, Physiomer atd.), lze i pro miminka.

Nasaleze Protect - Nosní bariérový sprej -> 100% přírodní nosní sprej s výtažkem medvědího česneku a máty je vhodný jako prevence chřipky a nachlazení. https://www.nanospace.cz/nosni-barierovy-sprej-nasaleze-protect-800-mg/

Neem olej (nimbový olej) -> prohřívá, ulevuje bolestivým stavům svalů při nachlazení, díky kořenité vůni působí dobře na dutiny. Bezpečný i pro děti.

NAC -> NAC je označení N-acetyl cysteinu. Berte raději jen při infekci, nikoli preventivně. NAC najdete např. v přípravku ACC, ten ale nedoporučujeme kvůli dalším přídatným látkám ve složení.
Pozor, je třeba dodržovat rozestup od léků s účinnou látkou paracetamol (např. Paralen), a to alespoň 6 hodin.

Propolisová tinktura -> vhodná na štípance, oděrky, záděry, ústní péči, hojení drobných ranek, afty, opary. Propolis má také protiplísňové účinky, působí proti houbám, plísním, kvasinkám. Výborně se uplatňuje také v léčbě ORL infekcí, lze používat na inhalace, ředěné stříkat do nosu a krku, ale lze užívat i vnitřně jako virostatikum a imunostimulační prostředek. Lze koupit v některých lékárnách, zdravých výživách, u maloprodejců s včelími produkty, online.

Sinupret (fytofarmakum) -> vhodný při rýmě, nachlazení, zánětu dutin, k odhlenění. Lze kombinovat s kalobou. Preferujte kapky, tablety obsahují nevhodná aditiva. Dostupný v lékárně.

Sirup nebo šťáva z bezinek -> Ideální na kašel a posílení imunity. V bylinkářských knihách a receptech najdete řadu postupů na samovýrobu, většinou ale klasické recepty z cukrem. Výhodnější se nám jeví 100% šťávy. Většina takových sirupů a šťáv na trhu bývá pasterovaná, jinak by musela mít chemické konzervanty, z našeho pohledu je lepší pasterizace, než přidání éček a chemických konzervantů, proto hledejte vždy čisté 100% šťávy z bezinek, na trhu jich je dost, v čr např zde

Tymiánová mast -> recept naleznete zde. Vhodná na kašel, rýmu. (Tymiánovou mast od značky Just nedoporučujeme, není netoxická!) Pro dospělé a děti nad 3 roky (pro mladší raději nedoporučujeme kvůli možné alergické reakci na obsažené silice) lze použít např. balzám s pěkným složením od Ingeborg Stadelmann nebo Farfalla.

Bylinná tinktura z extraktů tymiánu a lékořice od Botanicals 4 life, vhodná i pro nejmenší děti (neobsahuje alkohol).
http://www.prirodaregenerujenas.cz/botanicals-4-life-bylinna-tinktura-z-extraktu-tresne-aceroly-a-echinacey/
https://www.netoxickadomacnost.cz/BOTANICALS-4-LIFE-BYLINNA-TINKTURA-Z-EXTRAKTU-LEKORICE-A-TYMIANU-100ml-d1154.htm

Viburcol čípky (homeopatikum) -> používají se pro kojence nebo děti při neklidu, ať s horečkou, nebo bez, dále také při prořezávání zoubků. Dostupný v lékárně. Užívání tohoto multikompozitního homeopatika se mezi homeopatickou komunitou nedoporučuje. Na zoubky Chammomila 5 nebo 9CH. 3x jednu kuličku první den a uvidíte, jestli to pomůže. Jiné léky a problémy konzultujte s kvalifikovaným homeopatem.

Vincentka ve spreji -> při respiračních problémech, rýmě.

Zinek -> ideálně ve formě ionického zinku. Pro optimální výsledky se doporučuje souběžně užívat také quercetin. Na iherb v ionické formě kapek např zde. Více informací v souborech Imunita, Vitamínové doplňky.

VIDEO TIP! Když cítíte, že na vás “leze rýma”, zkuste toto snadné dechové cvičení.

Tipy z aromaterapie v léčbě chřipky a nachlazení:

http://aromaterapie.cz/kdyz-vas-skoli-chripka-nebo-si-na-vas-zasedne-ryma-2/

https://www.aroma-atelier.cz/protivirova-aktivita-eterickych-oleju?fbclid=IwAR0ZQcvrbRl4dcxTrw4AOi4xKMj92xmIxy4WYYnzk7sXRpNuas397W5L5-A


Jak na rýmu nejen u dětí šetrně, účinně i preventivně?

Prevence: režimová opatření nepřetopené větrané prostory, zvlhčování nejen prostorů ale i nosní sliznice, přirozené otužování, dostatečná rekonvalescence respiračních onemocnění, relativní omezení zbytečného vystavování přelidněných míst (nákupní centra apod.) pravidelná hygiena nosních dutin laváž vodou či solnými roztoky (např. Vincentka Nasalis) pomocí konvičky (lze naučit děti cca od 4-5 let) u dětí již od narození lze zvlhčovat šetrnými systémy sprejů s mořskou vodou (např. isotonické spreje Physiomer, Stérimar)

beautiful-beauty-bed-2072890.jpg

Výhody zvlhčování isotonickými spreji podporují slizniční imunitu (přirozenou čistící schopnost nosní sliznice) jako primární obrany proti infekcím, jsou nenávykové, šetrné, hojí

Léčba: neléčená rýma 7 dní, léčená týden? Ano či ne?

Účinná léčba rýmy zejména u dětí a rizikových osob pomáhá předcházet nasedání bakteriálních superinfekcí a jejich šíření do vedlejších nosních dutin (hnisavé rýmy, záněty středouší apod.) hypertonické solné roztoky (např. Physiomer, Sterimar) mají srovnatelnou dekongescenční účinnost jako nosní kapky (např. typu Nasivin, Otrivin apod.) fytofarmaka k vnitřnímu užití s obsahem sekretolytických bylin - např. Sinupret přírodní lék v kapkách k vnitřnímu užití od 1 roku, účinný pomocník při „zatuhlé rýmě“ dostatek tekutin - podpoří ztekucení hlenu a snazší odtok odsávání? ano při hustém hlenu u dětí, které neumí smrkat (učit, od cca 2-3 let dokážou už efektivně smrkat sami), ale šetrně krátce max 2-3x denně (před spánkem)

Tip na efektivní odsávání: aplikace spreje s mořskou vodou, 10 min nechat působit, odsát a opět použít sprej s mořskou vodou.

Na co pozor? nepoužívat klasické dekongescenční kapky déle než 5 dní u dětí (7 dní u dospělých)

Text poskytla Mgr.Alexandra Hašková, lékárna Slovanka


UROLOGICKÉ POTÍŽE, ZÁNĚTY MOČOVÝCH CEST A MOČOVÉHO MĚCHÝŘE


Pohybové ústrojí, bolesti úrazy, artróza

adult-alternative-medicine-care-356053.jpg
  • Kostival - mast, tinktura, mazání při bolestech, zlomeninách, úrazech šlach, vazů, kloubního pouzdra, výronech, hematomech. Podrobně v tomto vlákně.

  • Kurkumin v dobře vstřebatelné formě. Slušné recenze např. na tento phytozomální kurkumin (systém meriva). Kurkumin má zejména protizánětlivé působení. Další ověřené preparáty: výtažek s bromelainem, hojení, regenerace, bolesti, záněty, trávení a čistý kurkumin extrakt. Kurkumin je velmi univerzální léčebný prostředek a patří ke špičce v léčbě mnoha chorob, udává se také jeho použití v terapii onkologických nemocí, je vhodné ho užívat i během chemoterapie. Více např v tomto videu.

  • Chondroprotektiva - (prevence, lehčí i těžší stavy onemocnění pohybového aparátu, osteoporóza atd.). Chondroprotektiva se obvykle podávají jako komplex látek MSM, chondroitin a glukosamin sulfát, tzv. sysadoa . V ČR se mezi veřejností dostal do povědomí Alavis pro koně, který s úspěchem užívali v prevenci i lidé, můžete si k tomu vyhledat i vlákna přes lupu na skupině. Tento produkt je však primárně určený pro koně a je tedy obtížné správně určit dávku, raději tedy volte humánní verzi. Z iHerb lze se slušným složením a pěknými recenzemi za dobrou cenu sehnat např. tento komplex od California gold nutrition. (poznámka adminky Pavla Xband: vyzkoušeno, opakovaně s velmi dobrými výsledky). Kvalitní chondroprotektiva lze užívat i ve formě čistých prášků (MSM, glukosamin, chondroitin) , seženete na fitness eshopech nebo na dr.hoffmann.cz

  • Kolagen - za kvalitní a dobře vstřebatelný kolagen se považuje hovězí kolagen od krav krmených na zelené pastvě. Pokud není dobytek pasený venku, ideálně v režimu ekologického chovu, úroveň toxické zátěže dobytka je vyšší, z hlediska non toxic pak není zanedbatelné ani etické hledisko chovu. Ze zahraničí se kolageny objednávají špatně, z Iherb to již umožněno není, protože EU omezila možnost dovozu kolagenů (bovinní produkty) a v současné době se vám nemusí podařit objednat z iHerb (celnice může zadržet), můžete zkusit např. Rakousko, Německo, nebo nákup v rámci EU. Když by se vám to podařilo, tak sáhněte po Earthone https://sk.iherb.com/pr/earthtone-foods-grass-fed-collagen-peptides-unflavored-16-oz-454-g/83688?fbclid=IwAR3ohmgg8CWPsZI6PiYYkNmrlOnxFuwXxM7kk429S76V8Oi60ztuSyQg9WA, který se jeví kvalitou velmi dobrý a za super cenu.
    V ČR lze sehnat kvalitní hydrolyzovaný kolagen např. na https://www.terrapotheka.cz/kolagen-great-lakes-226-g#detail-anchor-description., Great Lakes Gelatin pochází z dobytka v Argentině a Brazílii. Jsou chovány na pastvinách a krmeny trávou na základě standardů American Grassfed Association a pokynů pro dobré životní podmínky zvířat nebo kvalitou vynikající kolagen značky Planet paleo, mají v ČR na několika eshopech, např.https://www.prirodaregenerujenas.cz/planet-paleo-hydrolyzovany-hovezi-kolagen-z-volneho-chovu-pure/ . Tento kolagen zkoušela naše adminka Pavla, recenzi si můžete přečíst na jejím instagramovém účtu , IG pavlanontoxic https://www.instagram.com/p/CScLFyVsBjV/ nebo kolagen WoldoHealth https://www.prirodaregenerujenas.cz/woldo-health-cisty-kolagen-hovezi-500g/, tato verze je s kyselinou hyaluronovou a biotinem,základní stavební jednotky pro lidské tělo https://www.prirodaregenerujenas.cz/woldo-kolagen-s-kyselinou-hyaluronovou-500g/ . Další značku VITAL PROTEINS Collagen Peptides najdete i na SK/ČR trhu např. zde https://www.dm.cz/vital-proteins-collagen-peptides-p8593893782587.html, https://www.drmax.cz/vital-proteins-collagen-peptides-567g.

  • Hekla lava - volně prodejné monokomponentní homeopatikum na bolesti pohybového aparátu, lze použít i v případě tzv. patní ostruhy

  • Enzymedica repair gold - enzymoterapie pro lepší hojení a regeneraci tkání, pomáhá také po úrazech, operacích, extrakcích zubů, bolestech pohybového ústrojí, námahových bolestech, namožení úponů, vazů atd. Non toxic verze wobenzymu, který ale NEMÁ dobré složení a obsahuje nepěkná aditiva. Enzymedicu lze sehnat i v čr, nebo na iherbui. Abyste se vešly do limitu, je nutno kupovat jen 30kapslové balení, nebo počítat s doplatkem DPH/Clo

  1. Více o kolagenu zde:https://blog.bulletproof.com/do-collagen-supplements-work/


CÉVY, HEMOROIDY, KŘEČOVÉ ŽÍLY

Zde jednoznačně doporučujeme kvalitní rutin. Nepočítejte, že ho budete mít dostatek ze stravy, to byste musely té pohanky sníst na kila denně:) Je nutný kvalitní a silný extrakt.

Pro podporu pevnosti cév a žil se dále používá horse chestnut (na iherb jich mají dost, hledejte ale ten, který má vhodná aditiva)

Lékař běžně předepisuje drahý Detralex, který ale není složením to nejlepší na trhu. Navíc ne vždy funkční, museli byste brát dost vysokou dávku. Opakovaně vyzkoušené máme tyto dva produkty s rutinem, pěkné složení, nebo čistý a hlavně skutečně funkční:

https://www.drhoffmann.cz/rutin-cisty-25g-id562.html

nebo z iherb: https://www.iherb.com/pr/Bluebonnet-Nutrition-Rutin-500-mg-50-VCaps/11087?gclid=CjwKCAjw_NX7BRA1EiwA2dpg0utXPkeaeUpEMy9vmiM-7yH0SicSCVKR6Af2pu3q4zw8-It9OS8tRRoCUTkQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Na cévy a hemoroidy je obvykle vhodné používat rutin v kombinace s vitaminem C, suplementovat vit C doporučejeme z tzv. whole food, čili raw vitamin C z celých plodů, například acerola, camu camu, šípky, baobab atd., viz soubor vitaminové doplňky. Z lékarny na rychlou úlevu a regeneraci sme našli s pěkným složením tuto přírodní mast,čípky na hemoroidy od firmy Hemorex https://www.drmax.cz/hemorex-prirodni-mast-na-hemoroidy-28-3g , přírodní čípky https://www.drmax.cz/hemorex-prirodni-cipky-na-hemoroidy-10ks .


ČERSTVÉ SUROVINY A KOŘENÍ

canister-food-ginger-161556.jpg
  • Anýz -> na potíže s trávením, péči o ústní dutinu.

  • Borůvky -> při průjmu.

  • Cibule -> při nachlazení nakrájet na kostičky, vložit do otevřené nádoby nebo položit na talířek a nechat v místnosti. V noci dát co nejblíže posteli. Cibule dezinfikuje vzduch, zvlhčuje sliznice a pomáhá rozpouštět hleny. Je také možné ji nakrájet na kolečka, vložit do ponožek a přiložit na chodidla. Takto pomáhá srazit horečku (podobnou funkci má syrový brambor nebo citrón). Z cibule lze také udělat sirup na kašel, který má antibiotické účinky.

  • Fenykl -> při nadýmání, problémy s trávením, obklady očí při slzení, zánětu, únavě (odvar).

  • Hřebíček -> zředěnou tinkturu lze používat jako ústní vodu, pokousání celého hřebíčku působí dezinfekčně, protizánětlivě, tlumí halitózu (zápach z úst).

  • Kmín -> pro léčebné účinky se uplatní zejména olej ze semen černého kmínu (tzv. černucha - nigella sativa) neboli black cumin seed oil. Má silné dezinfekční a antimikrobiální účinky, je účinným střevním dezinficiensem, pomáhá při detoxikaci, posiluje imunitní systém, zevně dobře působí v boji s akné. Najdete i v českých e-shopech, na iHerb má dobré hodnocení např. tento. V ČR např. v e-shopech Viridian Olej z černého kmínu, Viridian Kapsle black seed (egyptský černý kmín), Armina Olej z černého kmínu (černuškový olej), Nobilis Tilia Olej z černého kmínu.
    -> odvar z kmínu - působí na trávení, nadýmání. Stačí 1 čajová lžička na hrnek (250 ml) a nechat 15 minut louhovat.

  • Kopr -> působí výborně na trávení, čaj ze semen kopru připravená jako nálev ulevují nadýmání, lze popíjet i během kojení. U dětí také jako prevence i terapie proti parazitům.

  • Kurkuma -> proti menstruačním bolestem, dezinficiens trávicího traktu.

  • Maliny, maliník -> ke snížení horečky, harmonizují ženský reprodukční systém.

  • Zázvor -> při nachlazení, na podporu trávení, zahřátí organismu.


BYLINKY

business-chinese-container-165228.jpg

U všech bylin doporučujeme nastudovat vzhled, aby nedošlo k záměně, vždy platí pravidlo sbírat jen to, co dobře znám. Postup sběru si dobře nastudujte buď v herbáři, nebo na internetu, byliny je nejlépší sbírat v době, kdy je pro konkrétní bylinu doporučená doba sběru, což je velice individuální. Bylinu je dále vhodné šetrně sušit a uskladnit, nejlépe v skleněných nádobách na temném a suchém místě. Info o bylinkách můžete čerpat i z portálů a webů uvedených pod seznamem.

  • Bez černý -> nezastupitelný při onemocnění horních cest dýchacích, potopudný, pomáhá vykašlávat, odhleňuje. Mohou i kojící a těhotné.

  • Celík zlatobýl -> bývá základem ledvinových čajů. Působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny a léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (tzv. fragilita kapilár), a proto slouží jako lék na stařeckou demenci a aterosklerózu. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy. Bohužel se obtížně hledá, hojně je k nalezení jeho příbuzný zlatobýl kanadský (zejména rumiště), jeho účinky však nejsou tak dobré jako u celíku zlatobýlu.

  • Divizna -> patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Ve starověku byla opředena pověrami, ale již tehdy se používala na průdušky a plíce. K tomuto účelu slouží výhradně i dosud. Uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Z těchto důvodů tvoří významnou složku čajových směsí proti kašli. Dobře funguje v kombinaci se slézem.

  • Dobromysl (oregáno) -> vynikající antidepresivum, podporuje močení, zejména při prostatických obtížích, a léčí kašel a zanícené průdušky. Podporuje dobré trávení, pomáhá proti nadýmání. Navozuje klidný spánek.

  • Heřmánek -> působí hojivě, protizánětlivě a při vnitřním podání hojí nejen šrámy na těle, ale i na duši. Osvědčil se ve stavech lítosti po zklamání, úmrtí partnera apod. Přidávejte do směsí při ORL infekcích.

  • Hloh (květ, list a částečně i hložinky) -> podporuje práci srdečního svalu, snižuje chorobně zvýšený krevní tlak, působí jako antisklerotikum. Nejvhodnější lékovou formou je tinktura.

  • Hluchavka bílá -> výborná na sedací koupele pro ženy, menstruační potíže, posílení dělohy, zánět vaječníků, gynekologické záněty a bělotok, gynekologické problémy, nespavost, trávení, dýchací systém, ekzémy, hemoroidy, hemeroidy, zlatou žílu.

  • Jitrocel -> hojí rány, včetně žaludečních vředů, podporuje vykašlávání.

  • Kopřiva -> čistí krev, zlepšuje látkovou výměnu, působí velmi univerzálně, pomáhá při kožních chorobách. Obsahuje velké množství železa. Přidává se též do směsí na záněty močových cest, je mírně močopudná. Jarní očistná kúra se doporučuje provádět čajem z mladých kopřiv, nejlépe trhat jen vršky. Délka užívání by neměla překročit 3 týdny kvůli ovlivňování vyplavování vápníku.

  • Kozlík (kořen) -> uklidňuje a podporuje psychickou regeneraci. Do domácích lékárniček nachází cestu nejčastěji formou baldriánských kapek (tinctura valerianae), které lze koupit v každé lékárně.

  • Lípa velkolistá -> při onemocnění horních cest dýchacích, chřipce, nachlazení, virózách. Pomáhá odhleňovat, je potopudná, působí jako prevence žilních onemocnění, anginy pectoris a mrtvice. Mohou ji i kojící a těhotné ženy a děti.

  • Mateřídouška -> vynikající u veškerých onemocnění dýchacích cest, suchý i vlhký kašel rýma , nachlazená, podporuje také trávení. Mohou i děti.

  • Meduňka -> velmi univerzální bylina, uklidňuje, hojí, zlepšuje náladu, podporuje látkovou výměnu.

  • Měsíček (květ) -> zlepšuje stav a pružnost cév, hojí rány, podporuje funkci žlučníku a jater, díky obsaženým hořčinám zlepšuje funkce žlučníku, a tím i ozdravení jater. Jde o “ženskou” bylinu, dobře působí na reprodukční orgány žen, dokonce na polypy, myomy, děložní čípek. Kvalitní měsíčkový olej lze užívat i vnitřně pro lepší funkci poševního vaziva a ochranu děložního čípku, případně i genitální záněty. Měsíčkový olej lze také úspěšně mazat na oblast podbřišku při ženských potížích, včetně problémů s dělohou a vaječníky, dále také při lymfatických potížích.

  • Pampeliška (nejčastěji se používá kořen, nebo kořen s natí) -> je nejlepší tuzemskou “jaterní" bylinou, vhodná je též v revmatologii a v urologii, kde napomáhá jednak vylučování případného písku, jednak narušování soudržnosti močových konkrementů (kaménků). Pomáhá žluči, játrům, ledvinám, močovému měchýři. Zde více o pampelišce a také tipy na dva výborné produkty (pampelišková káva a čaj v organic kvalitě) https://www.facebook.com/groups/209740806026764/permalink/783207128680126/

  • Pelyněk černobýl -> reguluje trávení a můžeme ho podávat k tučným jídlům i jako koření. Zlepšuje chuť k jídlu, příznivě ovlivňuje nemoci dýchacích cest a tlumí kolikovité bolesti břicha. Formou nožních koupelí osvěžuje unavené a namožené nohy. Působí proti vnitřním cizopasníkům a vnitřním parazitům, nejlépe společně s ořešákem a hřebíčkem.

  • Popenec -> má hojivé, dezinfekční i močopudné účinky, takže se doporučuje užívat lidem se sníženou žaludeční kyselostí a nedostatečnou tvorbou žluči. Díky blahodárným vonným silicím pomáhá při poruchách trávení a nadýmání. Účinně působí proti zánětům horních cest dýchacích a při chronické bronchitidě. Vzhledem připomíná hluchavku.

  • Řebříček -> umí stavět krvácení, tlumí záněty, působí též proti křečovitým bolestem, ženská bylina na mnohé potíže, včetně menstruačních poruch a myomů.

  • Řecké oregáno -> výborný protiplísňový prostředek, dezinfikuje trávicí trakt, napravuje trávicí potíže, pomáhá při přemnožené kvasince. Vhodná forma je olej-macerát, lze sehnat na internetu, vždy si dobře prověřte zdroje, aby šlo skutečně o řecké oregáno a kvalitní olej, nejlépe v bio kvalitě. Koupit lze např. zde.

  • Řepík -> představuje vynikající hojivou bylinu podporující jaterní a žlučníkové funkce. Oplachy pomáhají dezinfikovat a hojit běžná poranění, hnisavé rány a některé ekzémy.

  • Sléz maurský -> používá se zevně na ochranu pokožky a vnitřně na vředové choroby žaludku a střev. Velmi účinný je při ústních zánětech nebo při kašli. Také při zahlenění plic či zánětu průdušek, při silném chrapotu nebo namáhaných hlasivkách. Léčivě působí také na unavené oči, které vymýváme studeným slézovým vývarem - studeným čajem. Na atopický ekzém u dětí se používají slézové obklady. Obnovuje růst nových buněk pokožky, při obkladech odpadá svědění pokožky. Také vhodný na obklady otoků nohou, zvláště žilového původu. Sléz neléčí jen záněty hrtanu, ale i zhoubná onemocnění hrtanu.

  • Světlík lékařský -> vhodná na péči o unavené a podrážděné oči (obklady), záněty očí (obklady, oplach, výplach).

  • Svízel syřišťový -> lymfatický systém, očista, při rakovině, dobře působí proti celulitidě a vráskám (nejlépe ve formě masti).

  • Šalvěj - výborná bylina pro přípravu kloktadla. Vhodná při kašli, angíně, boleti v krku, nadýmání, průjmech. Působí i antiviroticky, dezinfikuje, pomáhá v léčbě herpes. Spolu s levandulí účinně pomáhá při nočním pocení. Nedoporučuje se kojícím ženám, snižuje produkci mateřského mléka.

  • Třezalka -> harmonizuje trávení, příznivě ovlivňuje psychiku. Harmonizuje potíže se spánkem, ale hojí také kůži a ekzémy. Pomáhá při PMS a zánětech ženských orgánů. Nedoporučuje se užívat v létě, může působit fotosenzitivně. Může také ovlivnit účinky léků, zejména se nedoporučuje souběžné užívání s antidepresivy.

  • Tužebník jilmový -> působí potopudně, močopudně a antirevmaticky, je vhodný u chřipky, nachlazení, bolestivé a horečnaté stavy během infekčních viroz.

  • Vřes -> květ, případně i nať vřesu tvoří velmi univerzální drogy s působením uklidňujícím, krev čistícím, močopudným, bolest tlumícím a posilujícím.

  • Vlaštovičník vetší -> uplatňuje se v léčbě žlučníku a jater, některých druzích rakoviny, ale také průduškové astma a kožní afekty, zánětlivé stavy kůže, lupenka.



Bylinné masti, oleje, bylinné tinktury, propolisová tinktura...to je základ každé NT lékárničky. Kdo se o problematiku zajímá, sbírejte si a pěstujte produkty sami, na základ pak můžete použít kvalitní oleje a másla nebo kvalitní vepřové sádlo. Pro ty, kteří tuto možnost nemají nezbývá, než shánět v maloprodeji. Orientovala bych se spíše na menší certifikované firmy, které mají ještě tuto aktivitu spíše jako poslání, nikoli jako byznys. Např. zde firma Dudek vyrábí složením solidní bylinné masti a tinktury (měsíčková, kostival, řebříček, třezalkový olej, propolisová tinktura). Cena zcela dostupná. https://www.dr-dudek.cz/produkty/


Další tipy


Léčivé obklady, použití v praxi. Zde najdete například alternativu, jak přírodními prostředky za pomoci léčivých obkladů předejít a léčit zánět středního ucha dětí.

Jaké byliny a koření jsou a nejsou vhodné během kojení se dočtete například ZDE

Zajímavé bylinky se širokospektrálním užitím budeme doplňovat, ale v rámci lékárničky uvádíme jen ty základní.

Více užitečných informací o bylinkách najdete např. zde nebo zde. Z literatury doporučujeme zejména autory Zentricha a Janču. Známá a oblíbená je také kniha slavné bylinkářky Marie Treben Zdraví z Boží lékárny.


Medicinálni houby, díky výjimečnému komplexu bioaktivních účinných látek dokáží pomoci s řadou zdravotních obtíží... https://www.milanschirlo.cz/houby-uzivani-hub.html .

Tipy na použití medicinálních hub na různé zdravotní potíže: https://www.instagram.com/p/ClUS_fKu-uK/ https://www.instagram.com/p/ClgrbHrDC5U/

Nami ověřené značky:

Mycomedica Reishi https://www.netoxickadomacnost.cz/mycomedica-reishi-90-kapsli

Superionherbs Ganoderma,DuanWood Red Reishi https://www.prirodaregenerujenas.cz/superionherbs-ganoderma--duanwood-red-reishi--extrakt-40-polysacharidu/

Gluckspilze Bio Reishi https://www.prirodaregenerujenas.cz/reishi-ganoderma-lucidum-120-kapsli/


Telefonní kontakt toxikologie a call centrum záchranné služby

Uložte si následující telefonní čísla pro případ naléhavé nebo mimořádné situace, kdy byste potřebovali pro své dítě nebo pro sebe rychlou odbornou konzultaci! Jedná se o nehody, kdy například dítě pozře nějaký lék, chemickou či nejedlou látku, cokoli, kde si nejste jisti zdravotním dopadem a kde je vhodné zakročit ihned, například vyvoláním zvracení, podáním sorbentu, většího množství vody atd. Pozor, ne u každé látky je totiž vhodné vyvolávat zvracení, pokud dítě pozře nějakou chemickou látku, může být postup různý!

  • Telefonní číslo pro naléhavé situace - Toxikologické informační středisko, Na Bojišti 1, 128 08 Praha 2, (24 hodin/den), telefon: 224 91 92 93.
    Na tomto čísle poradí i při jiných naléhavých situacích.

  • Méně závažné stavy lze řešit také na call centru středočeské záchranné služby, volání zdarma a můžete volat z celé ČR, telefon 800 888 155. Zde vám poradí, zda je nutné navštívit lékaře nebo zda můžete problém vyřešit v domácích podmínkách a případně jak. Není nutné blokovat linku 155 v situaci utrženého tělíčka přisátého klíštěte, nebo když dítě zvrací, ochotně vám poradí na výše uvedeném telefonním čísle.


Závěrem bychom rády vyzvaly všechny, kterým záleží na svém zdraví...

Nespoléhejte na stát, současný systém léčby nezahrnuje prakticky žádnou prevenci, vzdělávání lékařů v praxi je vesměs v rukou farmaceutických firem, důraz se klade na potlačení symptomů, nikoli na hledání příčiny. Farmaceutické společnosti zahrnují trh a pacienty léky, jejichž účinky se mohou vzájemně negativně ovlivňovat, ale málokdo řeší dlouhodobé dopady. Evropská unie zakazuje uvádět účinky bylin a snaží se lidi odklonit od alternativních způsobů léčby. Pacient je v systému vnímán jen jako položka pojišťovny, diagnóza a indikace. Dbejte včas na prevenci, abyste nemuseli řešit nemoc! Uvědomte si, že za své nemoci jste zodpovědní vy. Nemoc je odpověď na vaše životní okolnosti.

Doporučujeme k poslechu tato videa (nemoc, léky, zdravotnický systém):



Zpracováno a sestaveno teamem organizace Svět non toxic. Kopírování a používání textu je zakázané!

Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic, další šíření a kopírování pouze s naším písemným svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí, může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

ČÍSLO ÚČTU SVĚT NON TOXIC, Z. S.: 2301559464 /2010 (FIO BANKA)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na této stránce mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, které by vedly ke zhoršování zdravotního stavu, nebo nebyly v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si nese každý sám. Sdílíme zde informace a zkušenosti, které ale neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady, služby ani garance. Myšlenky, postupy a doporučení zde uvedená nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Nejsme odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení na této stránce. JAKÉKOLIV KOPÍROVANÍ bez souhlasu autorů JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÉ!

Updated: 11.1.2023