Imunita


OBSAH

  1. Úvod

  2. Probiotika

  3. Další nápomocné imonustimulační doplňky

  4. Vitaminy

  5. Byliny

    1. Osvědčená kombinace bylin do čaje při začínající i probíhající rýmě, kašli, nachlazení

  6. Pomoc ze včelího úlu

  7. Pár slov na závěr


Rakytnik 2.jpg

Imunita je téma, které zejména s nástupem podzimu a vyšší nemocnosti dětí i dospělých jednoznačně kraluje. Pojďme si tedy shrnout ty nejúčinnější tipy a pochopitelně netoxické postupy, jak vlastní obranyschopnost posílit a udržovat v dobré kondici.

Řada z nás trpí především v zimním období zvýšenou nemocností. Řeč je především o opakovaných ORL infekcích, kdy se člověku často každé prochladnutí nebo kontakt s nemocnou osobou krutě vymstí, rýma střídá kašel, kašel střídá rýmu a tak pořád dokola. V konečném důsledku jsme tak akorát vyčerpáni a vystresováni z toho, že se nedokážeme vyhrabat z kolotoče viróz.

Se změnou životního stylu to však možné je! Ze zdravotního hlediska by pro nikoho nemělo být akceptovatelné řešit onemocnění chemickým arsenálem z regálů lékáren, měli bychom tedy místo toho více pracovat na tom, aby naše obranné síly pracovaly tak, jak mají. Nečekejte ale zázraky na počkání! Pokud se již mnoho let potácíte v kruhu častých nákaz, do toho máte ještě jinak narušenou imunitu (např. alergie, dlouhodobé braní léků, stres, splín a pesimismus, holdování chemii a nezdravé stravě) budete muset být trpěliví, organismus má jistou setrvačnost. Jinými slovy než nastane změna k lepšímu, může to trvat i pár měsíců. Výsledky ale dříve nebo později přijdou a pak už se budete jen potutelně usmívat, až se doma vaše drahá polovička smrtelně rozstůně rýmou, protože na vás si už zákeřný bacil jen tak nevleze! Pojďme se tedy podívat, jak na to.:-)

rakytník řešetlákový, jeden z nejbohatších zdrojů vitaminu C

Rada č. 1 zní: Rozhodně se snažte vyhnout zbytečným syntetickým doplňkům a multivitaminovým tabletám , které neobsahují dobře vstřebatelné a využitelné formy vitaminů a minerálů a navíc jsou plné nevhodných aditiv! Extrakty z bylin jsou v nich často znehodnocené zpracováním nebo pocházejí z nekvalitních surovin.

Na prvním místě vždy stojí kvalitní biologicky hodnotná, chemicky neošetřená strava, tu žádné tablety ani pasterované ovocné šťávy nenahradí. Najděte si svého farmáře, pokud nemáte možnost pěstovat si vlastní organické, synteticky neošetřené ovoce a zeleninu. Věnujte energii hledání kvalitních zdrojů potravin, jedině takové mají schopnost dodat tělu všechny potřebné prvky i pro zdravou obranyschopnost. Tipy na zdravé nákupy najdete v souboru Nákup zdravých potravin - kam za kvalitou?


PROBIOTIKA

Starejte se o zdravé střevo, mikrobim, resp. celou tzv. mikrobiotu. Tu ovlivníte pozitivně také tím, že nebudete nadužívat chemické prostředky, čímž jsou myšleny i suplementy a léky, nejen kosmetika a produkty na praní a úklid. V souboru Probiotika najdete tipy na optimalizaci mikrobiomu.

NÁVOD NA PÉČI O TIBETSKOU KEFÍROVOU HOUBU NALEZNETE V TOMTO VIDEU

1. Přirozená probiotika

Pusťte se do "pěstování" přirozených probiotik, založte si tibi vodní kefír, sežeňte si kozí mléko, tibetskou kefírovou houbu (pokud netrpíte intolerancí mléčné bílkoviny) a pravidelně pijte vy i děti kozí kefír, budete překvapeni, jak výborné účinky má na vaše zdraví.

Kozí mléko je mnohem lépe stravitelné, obsahuje minimální množství αs1 kaseinu oproti mléku kravskému (to nedoporučuji, pokud nemáte možnost sehnat z bio farmy od krav, které mohou většinu roku trávit na pastvě), takže jej často dobře snáší i pacienti s intolerancí (ale pro ty samozřejmě i u kravského kefíru platí opatrnost, někomu nevadí, někomu ano!). Kozí mléko oproti kravskému vykazuje také vyšší "čistotu" a biologickou hodnotu díky tomu, že u koz je zavedený přirozenější způsob chovu, nejsou tak nadužívaná léčiva jako v chovu krav, častěji se pohybují volně venku atd. A samozřejmě stejně jako u ovozelu je důležité najít si svého bio farmáře, aby mléko pocházelo z bio chovu, tedy od zvířat nejen eticky chovaných, ale také krmených vhodnou organickou stravou, nikoli GMO směsí, sojou a kukuřicí. Pokud je to pro vás nedostupné, lze tolerovat i bio kozí mléko zakoupené ve zdravé výživě nebo v obchodě, které už je sice lehce pasterované, ale stále i tak biologicky hodnotné jako probiotikum, pokud se z něj následně pomocí houby vyrobí kefír. Kupovaný kozí kefír obsahuje omezenější spektrum prospěšných probiotických kultur, než je tomu u tibetské kefírovky, ale omezeně se dají sehnat kvalitní kozí kefíry i z obchodu, zejména v malých farmářských obchůdcích.

Nejjednodušší a také nejlacinější je ale vyrobit si pomocí tibetské kefírové houbičky svůj vlastní kefír. Informace o tibetské kefírové houbě a tibi krystalech (tzv. vodní kefír) najdete v tomto souboru, zároveň lze houbičky v komentářích pod souborem k tibi a tibetské houbě poptávat a nabízet. Další informace najdete např. zde.

homemade-sauerkraut-with-cumin-in-a-glass-jar-PJMW6LY.jpg

Pokud u vás není možné vyrábět a konzumovat ani jeden z kefírů (mléčný nebo vodní), vyrobte si vlastní tzv. pickles (video návod např. zde) a domácí kysané zelí. Jestliže jste i zde odkázáni na kupované zdroje, tak pickles lze sehnat ve zdravých výživách, v bio kvalitě má např. dobrušská firma Sunfood. Také fermentovaná zelenina kimchi (kvašená zelenina používaná zejména v korejské kuchyni) je vhodným doplňkem, ale spíše pro dospělé, na děti možná příliš ostrá. Kysané zelí v bio kvalitě bez sterilizace, tedy v čerstvém stavu, se obtížně shání z obchodu, pokud to vůbec ještě lze. Zatím víme pouze o jednom producentu na Královéhradecku, pan Kurka (další případně doplníme).

Kysané zelí sterilované z obchodu pro nás moc benefitů nemá, když pomineme chemické ošetření původní suroviny a často přidané konzervanty a éčka, tak dle testů jsou výsledky obsahu vitaminu C a probiotik hodně ubohé, viz např. zde. Zelí z obchodu tedy zůstane bez doporučení a opět apelujeme na návrat ke kořenům a tradicím, tedy nákup zeláku a výrobu vlastního, případně když bude nejhůř, lze sehnat alespoň farmářské kysané zelí bez konzervace. Tam si vždy čtěte složení, zelí by mělo obsahovat jen kmín, vodu, sůl a má krátkou dobu trvanlivosti po otevření. Pokud si sami nemůžete vyrábět a neseženete kysané okurky nebo kysané zelí v bio kvalitě, a přesto si čas od času chcete dopřát kysané zelí, pak hledejte vždy to, kde je uvedený přirozený kvasný proces bez konzervace a dalších dochucovadel. Vhodné je taky upřednostnit výrobky s mořskou, nikoli kuchyňskou solí.

2. Probiotika kupovaná

Jste-li nuceni vystačit si bez přirozených probiotik, sáhněte alespoň po kvalitních probiotikách v kapslích, viz soubor Probiotika. Nenechte se zlákat radou lékárníka, oni neřeší suplementy z hlediska aditiv, nepoučí vás o nevhodnosti dalších látek ve složení! V podstatě doporučují jen ty výrobce, kteří si u nich zaplatili přední místo v regálu. Nenechte se zlákat ani doporučením od různých MLM dealerů (LR, Fin club atd.), jejich výrobky nejsou o mnoho lepší, než to, co seženete běžně v lékárně, zato je mnohonásobně přeplatíte.

Jak pečovat o mikrobiom? Co je vlastně mikrobiom a proč je pro nás tak důležitý? Odpovědi se dozvíte se v tomto rozhovoru s Jakubem Přibylem a Martinou Hrivňákovou https://www.youtube.com/watch?v=txMHchnl3p0


DALŠÍ NÁPOMOCNÉ IMUNOSTIMULAČNÍ DOPLŇKY

Betaglucan.jpeg

Z ostatních doplňků podporujících imunitu stojí za povšimnutí betaglukany, ovšem i zde platí, že ne každý produkt s obsahem betaglukanů je vhodný a kvalitní! Rozhoduje kvalita zpracování, extrakce a přečištění, aby skutečně bylo možné betaglukan izolovat v dostatečně koncentrovaném množství, dále testy, studie a informace, které je firma schopná doložit. Nejčastěji se betaglukany izolují z kvasnic, hub, ale lze i z obilí. Více informací o betaglukanech a studiích, které s nimi proběhly a probíhají naleznete na webu www.betaglukan.cz , který založil a spravuje Prof. Václav Větvička. Pokud jde o betaglukany, doporučuji se řídit doporučením právě tohoto odborníka.

Dobré zkušenosti z hlediska čistého složení bez aditiv máme s betaglukanem od Mycomedica, produkt s názvem BetaGlukan BIOcell, běžně k sehnání v mnoha e-shopech. Také u alergiků může významně pomoci a lze ho podávat i zvířatům (osobně jsme zkoušeli u leukopenie kočky, kde opravdu pomohl), ale nemá smysl ho podávat současně s imunosupresivy a kortikoidy, které imunitu naopak tlumí. Dále lze čistý glukan bez aditiv a nevhodných syntetických komponent sehnat od f. Superionherbs - BetaGlukan MaxCell (dostupné i v SK), zde se jedná o kvasniční glukan obohacený o acerolu a resveratrol.

Betaglukany obsahuje přirozeně hlíva ústřičná, zařaďte jí v období viróz nebo při časté nemocnosti do jídelníčku, můžete použít i kvalitní extrakt, nabízí opět např. Mycomedica. Jedná se však o nízký obsah, který nelze považovat za terapeutický v případě imunodeficitu, berte to jako okrajový zdroj.

Na podobném principu jako izolované betaglukany pracuje i přípravek Epicor tzv. potravinový fermentát vyrobený z přírodní kvasinky Sacharomyces cerevisiae. Jedná se o bezpečný způsob, jak posilovat imunitní systém. Mohou jej užívat i děti cca od 2 let, výrobce někdy nabízí verzi jak dětskou, tak pro dospělé. U osob se silně narušenou imunitou je vhodnější brát Epicor jako profylaxi po delší dobu. Na iherb např zde v ČR hledejte dle názvu Epicor. Pokud najdete produkt od více výrobců, pak kupte ten, který obsahuje méně nebo vhodnější aditiva, případně se poraďte s námi.


VITAMINY

Camu camu plody

Camu camu plody

  • Vitamin C je pochopitelně králem mezi vitaminy podporující zdravý imunitní systém.

    • NEDOPLŇUJTE syntetickou kyselinou askorbovou, pro tělo není rozhodně tak dobře zpracovatelná jako organický vitamin C (více k této problematice najdete v souboru Vitaminové doplňky), tedy ten, co najdete v přirozené stravě, ovoci a zelenině! Kyselina askorbová, která vznikla synteticky v laboratoři z kukuřičného sirupu, není to samé, co vitamin C z přirozených zdrojů, působící synergicky v celém komplexu pomocných organických látek.

    • Pokud nemáte dost organické ovozel, pomozte si raw sušenými lyofilizovanými prášky z kompletního ovoce nebo lokálními zdroji, např. šípek, rakytník. Rakytník je vhodné si čerstvý po sběru na zimu zamrazit a pak jej konzumovat s trochou medu nebo jiného sladšího ovoce (kdo snese, tak i jen tak samotný, ale je značně kyselý, takže děti nemusí samotný dobře snášet). Můžete zkusit lyofilizovaný rakytník (sehnat lze např. zde), také lyofilizovanou, nebo alespoň sušenou arónii, dále prášek z třešní Acerola, camu camu, baobab, acai, můžete míchat do pití, kaší atp. Preferujte bio kvalitu! U prášku z šípku jsem narazila na diskuze, které zmiňovaly vyšší náchylnost vitaminu C k oxidaci, zde bych tedy doporučila spíše studenou maceraci (viz zmínka níže) nebo nasušit a namlít těsně před konzumací, nemlít tedy sušený šípek do zásoby.

    • Pokud hledáte kvalitní raw C prášek nebo vitamin C v kapslích s vysokou účinností, doporučujeme Pure radiance od The Synergy Company. nebo levnější, ale stále dobrou verzi od Garden of life.

    • Vitamin C můžete také zkusit doplnit z vlastních lokálních zdrojů, recept na snadné využití šípku najdete např. zde. Rakytník je ideální zamrazit, tak si získá nejvíce ze své biologické hodnoty, u sušeného je již obsah vitaminu C nižší, ale pokud je dobré kvality, je to stále vhodná varianta. Zkusit můžete také sušené goldenberry, amalaki, arónii, ale přednost dávejte lokálnímu ovoci v bio kvalitě. Můžete zkusit nasbírat a nasušit šípky. Zde pozor na vhodné zpracování, ať se v nich vit C neznehodnotí! Dle některých bylinkářů je ideální konzumací tzv. studená macerace podrcených šípků, tedy podrcené šípky přes noc nechat louhovat ve studené vodě, pak dobře zcedit (pozor na drobné chloupky, ty je nutno přefiltrovat, nekonzumovat!) následně lze lehce přihřát (max. na 42° C) a popíjet.

    • Šťávy a sirupy - ano, či ne? Ovoce ani rakytník v sirupech nejsou vhodné kvůli velkému množství přidaného cukru. Pasterované šťávy nemají valný význam, vitamin C je v nich prakticky znehodnocený. Šťávy ošetřené paskalizací jsou lepší varianta, pokud jsou bez cukru, nicméně mají krátkou expiraci po otevření a nejsou tudíž příliš ekonomické, musí se de facto hned spotřebovat. Na trhu je několik slušných doplňků, pokud si nechcete vyrábět své bylinné produkty. Pro úlevu od kašle lze použít bio jitrocelovou šťávu bez přidaného cukru zn. Schoenenberger. Velký benefit přináší při léčbě i prevenci v období respiračních nákaz kvalitní produkty z bezinek. Můžete si je nasbírat v létě do mrazáku, nebo si z nich vyrobit vlastní sirup, ale zde pak počítejte s cukrem. Na iherb lze sehnat kvalitní bezinkový sirup s organickým alkoholem, propolisem, echinaceou a raw medem, tento je složením opravdu výborný. Na iherbu zde .

  • Další mikroprvky, které v organismu kooperují a pomáhají funkční imunitě jsou vitaminy ze skupiny B a hořčík.

    • Soubory s odkazy na vhodné doplňky s vitaminy skupiny B najdete zde, soubor o suplementaci hořčíku pak zde, k hořčíku dále doporučujeme zhlédnout 3.dílný seriál o hořčíku na našem yt kanále .

  • Zinek lze podávat krátkodobě při nástupu virózy, ale dlouhodobé preventivní podávání nedoporučujeme, protože může působit negativně na hladiny mědi v těle. Vhodnou formou i pro dlouhodbější používání je tzv. ionický zinek, v čr velmi obtížně k sehnání, na iherb např. zde. Pro lepší účinnost a vstřebání zinku doporučujeme používat souběžně s quercetinem (více k němu si vyhledejte na skupině, např. v této diskuzi).
    Více informací k zinku naleznete také v souboru Vitaminové doplňky.

  • Quercetin je flavonoid, přirozené antihistaminikum, má protizánětlivé účinky.
    Doporučené značky
    V ČR/z iHerb najdete zde .

  • Mezi další často zmiňované prvky, které pomáhají jak v prevenci, tak již při probíhající nákaze patří lysin a kvalitní zdroje omega3 kyselin. Omega naleznete ve vhodných olejích z tresčích jater nebo sardinek. Olej z tresčích jater současně obsahuje dobře využitelný zdroj vitaminu D, který je z našeho pohledu vhodnější, než syntetické doplňky vit. D. V ČR kvalitní a testované oleje např zde, na iherb seženete sardinkový olej zn. Nordic naturals. Oleje ale na iherb nakupujte jen na podzim a v zimě kvůli přepravě. Doporučené značky lysinu a zdroje omega3 kyselin najdete zde .


BYLINY

  • Z imunitu stimulujících bylin stojí jistě za zmínku známá echinacea (echinacea purpura, česky třapatka nachová). Je to okrasná bylina, které se dobře daří i na zahrádkách, a máte-li možnost vlastního pěstování, sežeňte si sazeničky. Používá se květ, ve formě nálevu/čaje, ale účinnější je tinktura (alkoholový extrakt). Zevně působí dobře také na hojení zánětů kůže, vnitřně pak antiviroticky, protizánětlivě a imunostimulačně. Nekupujte tablety z lékárny, obsahují zbytečná aditiva! Preventivně lze podávat 1 čajovou lžičku 2x denně, při nástupu virózy je vhodné podávat každé 2-3 hodiny 1 čajovou lžičku, později 2-3 čajové lžičky denně, u dětí poloviční dávka.

    • Kdo je odkázán na prodejce, pak hledejte ty ověřené, s dobrými recenzemi. V ČR/SR seženete z echinacey tuto bezalkoholovou tinkturu s pěkným složením, vhodné i pro menší děti, je od firmy Botanicals 4 life

  • Pěkně vypadá i tento extrakt s atragalusem (z iHerb). Astragalus je další vhodná bylina na podporu imunity.

  • bezinky a bezové sirupy (zmíněno již výše). Pokud jste zapomněli nasušit nebo zamrazit vlastní bezinky, sušený plod seženete běžně i na internetu např zde . V kapslích od Gaia Herbs z iherb, nebo zde.

  • Z méně známých bylin, které fungují v těle jako adaptogen a tedy nám pomohou i s obranyschopností, zkuste např. eleuterokok. Seženete jako tinkturu nebo sušený kořen. Tinkturu považujeme za lepší, pozor ale u malých dětí (do 5 let), je poměrně dost silný, v jejich případě je tedy vhodnější volit echinaceu.

  • Na časté rýmy a virové infekce mrkněte i na žampionovou tinkturu (např. od fy Naděje), ale vhodnost nasazení u dětí mladších 15m konzultujte raději s pí Podhornou a opatrně u alergií, kde jsou reakce na houby (viz článek zde).

  • Dáváte-li přednost polykomponentním přípravkům a tinkturám, pak na podporu imunity můžete vyzkoušet např. univerzální imunitu podporující tinkturu Epam Borise Tichanovského. Jde o standardizovaný extrakt směsi ve složení: Borovice kleč pupeny, lékořice lysá kořen, heřmánek pravý, kopřiva dvoudomá, máta peprná, mateřídouška úzkolistá. K dostání je verze s propolisem i bez dle toho, zda má daná osoba alergii na včelí produkty, či nikoli.

  • Garlio Černý česnek - Česnek účinně posiluje imunitu a má antivirální, antibakteriální a protiplísňové účinky.


Osvědčená kombinace bylin do čaje při začínající i probíhající rýmě, kašli, nachlazení

Mateřídouška+lípa+černý bez+heřmánek, velmi uleví i při probíhající infekci ORL a tuto kombinaci bylin mohou i děti. Dospělí mohou ještě obohatit např. o tymián. Nemáte-li byliny vlastní ze zahrádky, snažte se sehnat co nejlepší kvalitu. Dobré byliny nabízejí i některé zdravé výživy, pěknou kvalitu i výběr má např. e-shop www.bylik.cz, za dobré považujeme také atestované byliny od firmy Milota.

Pokud již na vás “něco leze”, připravte nálev v poměru 1 lžička od každé byliny a cca 400 ml horké vody, nechte louhovat 15-20 minut a popíjejte teplé (zbytek uchovejte v termosce, denně vypijte asi 3 hrnky).

Byliny vhodné při nachlazení, kašli či rýmě.

POMOC ZE VČELÍHO ÚLU

Kromě kvalitního medu je jako výborný protiinfekční a obranyschopnost podporující prostředek zmiňována i mateří kašička, případně včelí pyl . Včelí pyl pro účely terapeutické naložte nejprve na 14 dní do medu, kde se díky fermentaci stane dobře vstřebatelným. Následně konzumujte 1-2 lžičky denně, u dětí 1/2-1 lžičku. Kromě vynikajících posilujících účinků mají pyl i kašička výborné nutriční vlastnosti, jsou bohatým zdrojem enzymů, minerálů a vitaminů včetně vit. B12.

natural-honey-PFAMEJD.jpg
  • Včelí pyl je ideální sehnat od prověřeného včelaře, kterému důvěřujete a který pěstuje včely v bio režimu. Kvalitní lyofilizovaný včelí pyl z ČR nabízí firma lyopotraviny.cz. Pokud nemáte možnost získat pyl z tohoto zdroje, v prodeji je k sehnání raw bio včelí pyl např. od fy Vitalvibe, případně nakoupit z Iherb, například zde . včelí pyl je pro tělo snáze využitelný a stravitelný, pokud ho fermentujete v medu. Tento proces není vůbec složitý, postačí smíchat pyl s medem v poměru cca 1 díl pylu a 2 díly a nechat v temnu (špajzu) cca 14 dní pracovat. Občas promíchejte. Poté se pyl zčásti rozpustí a nadále se rozpouští, konzumovat ho ale lze již po těch 14 dnech. Nejkvalitnější a nejúčinnější formu pylu je fermentovaný plástvový pyl, nebo-li včelí chléb, perga. Pyl perga je květový pyl a je získáván z plástů včelstva. Je přepracován včelami přímo v úle. Zde je vystaven přírodnímu kvasnému procesu, během kterého vznikají nepostradatelné aminokyseliny, stopové prvky, enzymy a řada potřebných živin, které jsou biologicky vyvážené a působí synergicky. Perga obsahuje med, nektar, pyl a včelí sliny - to vše je unikátní substance pro přirozenou fermentaci, při které vznikají tyto unikátní látky. Koupite zde nebo zde .

  • Mateří kašičku (dále MK) je nutno skladovat v suchu, temnu a chladu, ideálně v lednici, nekupujte ji tedy volně na trzích nebo v obchodech, kde není umístěna v lednici! Na manipulaci s MK není vhodné používat kovové lžičky! Ideální je sehnat si MK od prověřeného včelaře. V lyofilizované podobě lze sehnat MK přes e-shopy a lékárny v bio kvalitě, např. zde. Pokud chcete zkusit zakoupit mateří kašičku v kapslích na internetu, hledejte pod aj názvem Royal jelly.

  • Také propolis lze použít zejména během nachlazení a viróz. Využijete při zánětech ORL a bolení v krku, používejte ředěný na kloktání, ředěnou tinkturou lze i proplachovat nos při rýmě, propolis lze inhalovat a dokonce užívat i vnitřně (3-5 kapek propolisu 2-3x denně ve sklenici vody). Pokud pacient netrpí alergií na včelí produkty, je propolisová terapie velmi účinná. Více o použití při ORL infekcích, katarech horních cest dýchacích, ale i bronchiálním astmatu se můžete dočíst např. v tomto článku.


PÁR SLOV NA ZÁVĚR...

Mnoho výrobců bylinných produktů nabízí celou řadu směsí a výrobků na podporu imunity, takže můžete vyzkoušet i jiné než jen zde jmenované. Preferujte spíše tinktury, kupované čaje mají minimální účinek (pomineme-li placebo). Primárně volte čaje z kvalitních bylin, nejlépe ze samosběru z čisté oblasti. Posilující účinky a vysoký obsah vitaminu C jsou zmiňovány zejména u bezu, který v případě již nastupující nemoci můžete kombinovat s heřmánkem, lípou, v případě kašle a zahlenění pak s diviznou, podbělem, mateřídouškou nebo tymiánem.

Proč nekupovat bylinné čaje v běžném marketu? Většina bylin v nich použitých má svoji účinnost vlivem skladování, sušení a zpracování zcela minimální. Bylina v sušeném stavu má účinný obsah látek cca 1 rok, pak již v podstatě nemá žádnou hodnotu, oproti tomu výrobci běžně udávají dobu spotřeby min. 2 roky (u tinktur účinky drogy přetrvávají déle, tam lze tinkturu úspěšně používat 2-3 roky od založení). Pokud chcete sebe a své blízké léčit pomocí bylin a nemáte své vlastní zdroje, hledejte prověřené malé producenty, ideálně byliny z bio produkce, nebo e-shopy, které mají dobré recenze (např. www.bylik.cz, Sonnentor, Milota aj.).

exotic-yoga-session-PQLGHH3.jpg

Nedílnou součástí budování funkční imunity je pohyb, eliminace stresu, a pravidelné “čištění”, odplavování škodlivých látek kolujících v organismu. Pro tyto účely se nejbezpečněji jeví koupele v epsomské soli, Meine base koupel a sauna. Pro ty, co mají problém s finskou saunou, je vhodná jemnější infrasauna, která má výrazně stimulační a detoxikační účinky, oba typy sauny dokonce eliminují těžké kovy z těla! V tomto odkazu najdete více informací k sauně a jejím benefitům a také tipy na správné saunování, aby bylo skutečně účinné.

Jako poslední, ale pro správnou imunitu neméně důležité, je třeba zmínit odbourávání stresu. Stres je největší nepřítel dobré imunity! Pracujte na své dobré náladě, bojujte proti splínu smíchem a humorem, pohybujte se často v přírodě. Nestýkejte se s negativními lidmi, nezapojujte se do “toxických” diskuzí, hádek a sledování negativních zpráv. V práci se nepřepínejte, peníze jsou sice pro život nezbytné, ale přehánět to s hromaděním majetku za cenu permanentního stresu vám přinese jen rychlejší cestu do rakve.

Nezapomínejte také na nohy v teple, neboť tím posilujete ledviny a tedy vaši životní sílu, jak praví východní nauky. Na podzim zařaďte pravidelnou koupel nohou, přidejte odvar z přesličky či jiné oblíbené byliny nebo epsomskou či mořskou sůl a relaxujte!

V tomto videu najdete mnoho tipů a rad, jak si v rámci netoxické péče zlepšit obranyschopnost a čím si naopak imunitu poškozujete. Zkrácený záznam z přednášky Pavly (Pavla XBand ) z Brna, září 2019.

Mnoho snadných tipů, recenzí a zkušeností najdete také u Pavly na Instagramu, sledujte IG @pavlaxband

https://www.instagram.com/pavlaxband/

Jak efektivně posílit imunitu článek od předsedkyně organizace Svět non toxic z.s., Pavly Pavlištové https://www.netoxickadomacnost.cz/jak-efektivne-posilit-imunitu .



Zpracovala Pavla Pavlištová, sestaveno teamem organizace Svět non toxic z.s. Kopírování a používání textu je zakázané!

Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic, další šíření a kopírování pouze s naším písemným svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí, může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

ČÍSLO ÚČTU SVĚT NON TOXIC, Z. S.: 2301559464 /2010 (FIO BANKA)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na této stránce mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, které by vedly ke zhoršování zdravotního stavu, nebo nebyly v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si nese každý sám. Sdílíme zde informace a zkušenosti, které ale neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady, služby ani garance. Myšlenky, postupy a doporučení zde uvedená nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Nejsme odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení na této stránce. JAKÉKOLIV KOPÍROVANÍ bez souhlasu autorů JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÉ!


Updated: 29.10.2023