OBSAH

  1. Úvod

  2. Nejvíce škodlivé látky v DK

  3. Příklady jejich výskytu

  4. Alternativy

  5. Konkrétní tipy na značky/výrobky


makeup-brush-and-decorative-cosmetics-on-a-white-PVDPXLS.jpg

Časté dotazy v rámci netoxických produktů se týkají dekorativní kosmetiky. Dekorativní kosmetiku je těžké vyrobit bez syntetických chemických přísad, proto je to většinou z hlediska NT spíše kompromis. Pokud používáte dekorativní kosmetiku denně, doporučujeme používat kvalitní produkty a odnaučit se používat věci, které nejsou nezbytné (např. bronzery, rozjasňovače, více vrstev stínů apod.).

Na úvod si dovolíme ocitovat zamyšlení z článku Zdraví škodlivá krása:

“Máme zvládnutý ‘koktejlový efekt’?

Je skutečně pravda, že ‘kdyby to bylo tak škodlivé, tak by se to neprodávalo?’ Potenciální škodlivost látek se většinou - stručně a laicky řečeno - zjišťuje tak, že se zkoumá, jak velká dávka té které chemikálie je smrtelná, většinou pro nějaké nebohé zvíře. Většina používaných chemikálií není primárně vyvíjena pro kosmetický průmysl, takže se samozřejmě na zvířatech testují, ačkoli se nahlas tvrdí, že to či ono celé ‘nebylo testováno na zvířatech’. A smrtelná dávka se pochopitelně do ničeho nepřidává. Nicméně v malých dávkách už je daná látka často považována za neškodnou.

Ano, ‘všeho moc škodí’, takže o některých chemických sloučeninách to platí. Pokud vypijete za den deset litrů vody, asi zkolabujete, a přesto je voda pro nás nezbytná. Tento argument však lze těžko vztáhnout na látku, která nejen, že je našemu tělu naprosto cizí, ale ani ji ve velké většině nedovede nijak odbourat nebo zpracovat. A takových je v ‘běžné’ kosmetice ošklivě mnoho: parabeny, ftaláty... Nemluvě o tom, že vše, co naším tělem byť jen projde, v něm svoji stopu zanechá, chemicky i energeticky. To už téměř nikoho z výrobců běžné kosmetiky ‘nezajímá’. Už vůbec nikdo nezkoumá takzvaný koktejlový efekt. Čím více chemických a tělu nepřirozených látek do sebe tedy dostaneme, tím nepředvídatelnější ‘koktejl’ si v těle namícháme a větší množství potenciálních reakcí nevědomky spouštíme. Jaké to má v delším časovém horizontu následky, nedokáže (zatím) nikdo změřit, ale na přibližnou představu nám stačí zdravý selský rozum.


Pojďme se tedy nejprve podívat na to, jaké látky v dekorativní kosmetice nám škodí nejvíce a kde je nejčastěji najdete.

“Stručný” výčet (berte, prosím, na vědomí, že zde uvedený výčet nemusí být úplný!):

experiments-in-a-chemistry-lab-conducting-an-PSJM5ES.jpg
  • 4,4′-Dihydroxybiphenyl,

  • Propylparaben,

  • Isopropylparaben,

  • Butylparaben,

  • Isobutylparaben,

  • PCA,

  • Hydroxycinnamic acid,

  • Cyclotetrasiloxane,

  • BHA (Butylhydroxyanisol),

  • DEP (Diethylphtalate),

  • Resorcinol,

  • Ethylhexyl methoxycinnamate,

  • Octyl methoxycinnamate,

  • 4,4′-Dihydroxybenzophenone,

  • 4-Methylbenzylidene Camphor,

  • 3-Benzylidene Camphor,

  • Benzophenone 3,

  • Triclosan.

Příklady výskytu

  1. Ftaláty -> Ftaláty mají toxické účinky na reprodukční ústrojí, mohou narušit hormonální systém a jsou nevhodné hlavně pro malé děti. I u dospělých ohrožují funkci jater a ledvin. Kromě toho až trojnásobně zvyšují riziko vzniku alergií a astmatu. Najdeme je v kosmetice, šampónech a parfémech, ale i v některých hračkách, obuvi či textiliích. Používají se i ke změkčování PVC. V kosmetice jsou využívány ke zvýraznění vůně, jako rozpouštědla nebo k denaturalizaci alkoholu.

  2. Xylenové pižmo -> Xylenové pižmo je syntetické pižmo, které se ukládá v organismu a je velmi obtížné se ho zbavit. V těle se chová jako „zlý“ hormon a může negativně ovlivnit reprodukci. Používá se jako aromatická látka v kosmetice, ale najdeme ho i v čistících prostředcích, textilních změkčovadlech a v osvěžovačích vzduchu.

  3. Formaldehyd -> Formaldehyd je karcinogenní bezbarvý plyn s dráždivými účinky. V kombinaci s vodou slouží jako dezinfekce nebo konzervační prostředek. Bývá obsažen v kosmetických výrobcích a nejčastěji se s ním setkáme v lacích na nehty. Formaldehyd prokazatelně vyvolává citlivost a irituje pokožku, bohužel je ale nemožné se mu v běžném životě vyhnout, neboť je, byť v malém množství, součástí mnoha výrobků. V každém případě však během těhotenství nenavštěvujte manikúru a zapomeňte na umělé nehty či laky na nehty! Víte, kolik formaldehydu nadýcháte během takové procedury?

  4. Silikony -> Za příklad těch nejběžnějších lze uvést Dimethicon (polymethylsiloxan, E 900). Jde to inertní, netoxická syntetická polymerní organokřemičitá sloučenina. V kosmetických výrobcích se používá zejména jako změkčovadlo a lubrikátor. Je častou součástí různých ochranných krémů, protože zjemňuje a vyhlazuje pokožku. Je přítomen převážně v šamponech, kondicionérech, krémech, ale často je obsažen také v make-upech.

  5. Toxická barviva v oční stínech MDGN –> Methyldibromo Glutaronitril představuje konzervační látku, která se nachází hlavně v kosmetice, ale najdeme ji i v barvách, lepidlech či leštidlech. Výrobek je díky ní chráněn před bakteriemi, plísněmi a kvasinkami. MDGN je při požití jedovatý, může způsobit trvalé následky, pokud se dostane do očí, a často způsobuje dermatitidu – zápal kůže spojený se svěděním kůže a otoky. Od roku 2005 naštěstí nesmí být kosmetické výrobky obsahující MDGN v ČR prodávány. Zde tedy hlavně upozorňujeme na rizika nákupu dekorativní kosmetiky z e-shopů z Asie, kde tato regulace nemusí platit.

  6. Imidazolidinyl-urea (Germal 115) a DMDM hydantoin -> Dvě syntetické chemikálie, které jsou používány v kosmetice jako antimikrobiální účinné konzervační látky. Zajišťují jejich dlouhodobou stabilitu a použitelnost. Patří k nejčastěji používaným konzervačním látkám v kosmetice a postupně vytlačují parabeny. U citlivých osob ale vyvolávají alergickou kožní reakci, a proto je jejich maximální povolená koncentrace v kosmetických přípravcích jen 0,6 %. Navíc uvolňují malá množství karcinogenního formaldehydu. Mohou být ve složení make-upu nebo BB krémů, jako konzervační činidlo.

  7. Konzervanty, siloxany, škodlivé UV filtry -> Nejznepokojivější ze všech líčidel je tekutý make-up. Většina z běžně prodávaných make-upů obsahuje velké množství rizikových látek, jako např. siloxany (deriváty silikonu změkčující pleť), konzervanty a škodlivé UV filtry. Tekutý make-up se do pleti částečně vstřebává a používané množství může být relativně vysoké. Podobně jsou na tom také pudry.

Takto bychom mohli pokračovat dále, a proto raději přejdeme k praktickým tipům.:)


Alternativy?

Čisté složení mají domácí pudry nebo podkladové báze ze škrobu, obarvené kakaem, skořicí, barvivem z červené řepy. Domácí zdravíčko lze snadno vyrobit i pomocí namletých mrazem sušených bobulí nebo barvivem z červené řepy. Home-made balzám na rty, rtěnky a šetrně barvené lesky lze také již dnes běžně sehnat, pouze si dávejte pozor na základový tuk, aby jeho součástí nebyl lanolin (u něj hrozí kontaminace insekticidem), a pochopitelně nelze tolerovat minerální oleje, vazelínu.

Hauschka+make+up.jpg
  1. Tekuté make-upy bývají téměř bez výjimky s vodou, tedy tam je vždy nutno použít konzervant, případně alkohol. Pokud jsou čistě na olejové bázi, budou mastnější a nemusí tedy každému vyhovovat. Pokud s NT dekorativní kosmetikou teprve začínáte a sháníte něco snadno dostupného, zkuste otestovat některý z makeupů Alverde (cenově dostupný, drogerie DM) nebo Dr. Hauschka, kde se dá hovořit o rozumném kompromisu.

  2. Minerální make-up se jeví velmi dobrým kompromisem, zde se opakovaně setkáváme s dobrými ohlasy na minerální makeupu zn. Lily Lolo.

  3. Stíny se bohužel málokdy dají sehnat bez složky mica (slída) nebo titanium dioxide, které se ovšem jeví problematické hlavně při vdechování. Nemůžeme vyloučit, že se v budoucnu neobjeví i další zmínky o možném zdravotním dopadu, momentálně se zatím jeví při rozumném použití lépe, než častěji používaný talek, který může být kontaminovaný druhem azbestu. U stínů lze také doporučit od zn. Lily Lolo, jedná se o solidní kompromis z hlediska NT.

  4. Barviva/Pigmenty (stíny, pudry, make-up, rtěnky). Často jsou barvící pigmenty ve stínech, pudrech, make-upech a rtěnkách vyráběny synteticky, z hlediska NT jsou vhodnější přírodní potravinářská barviva. Barviva/pigmenty se ve složení označují písmeny CI a číslem, pod těmito si je pak můžete v databázích nebo zadáním do googlu vyhledat a zjistit, zda se jedná o bezpečné, nebo tolerovatelné pigmenty.

  5. Konzervanty, které jsou přírodní, ale přesto je dobré to s nimi nepřehánět. Zde považujeme za vhodné zmínit konzervant Japanese Honeysuckle Extract (Lonicera Japonica nebo Caprifolium Extract, extrakt z japonského zimolezu). Jedná se z pohledu NT o kontroverzní konzervant, který je vlastnostmi i účinky podobný parabenům, a mohl by se tak chovat jako hormonální disruptor. Používá ho např. značka 100% Pure nebo Zuii Organic. Výrobci používající tento konzervant si poměrně urputně stojí za názorem, že jej nejde účinky připodobňovat k parabenům, problematika je ale pro laika velice náročná. Pokud by přesto čtenář měl zájem se do diskuzí k tomuto tématu více ponořit, doporučujeme např. zde nebo zde.


Konkrétní tipy

Mnoho značek je v současnosti k mání jak v USA, tak v UK i Evropě. Nicméně u každého produktu platí: ověřujte si složení, někde bývá přítomen kontroverzní konzervant, jinde talek nebo barvivo. Výrobci často receptury mění, tedy ani seznam zde nemusí být v budoucnu spolehlivý.

Pacifica stíny

Pacifica stíny

  1. ZNAČKY s dobrým nebo alespoň kompromisním složením:

    1. Pronounce (USA, skoro vše má čisté složení, jedná se o značku bloggerky Scratch Mommy, naleznete u ní i hodně tutoriálů na výrobu dekorativní kosmetiky z domacích surovin),

    2. Vapour Beauty,

    3. Lily Lolo,

    4. Inika,

    5. Ecco Bella,

    6. Colorganics,

    7. Everyday Minerals,

    8. Rejuva Minerals,

    9. Araza Beauty,

    10. Juice Beauty,

    11. Dr. Hauschka,

    12. Zuii Organic (některé výrobky jsou konzervovány Lonicera extraktem),

    13. Organic Wear od Physicians Formula (větší kompromis),

    14. Pacifica (větší kompromis, ve složení se často zbytečně vyskytuje parfum nebo flavor).

  2. LAKY NA NEHTY:

Laky na nehty jsou z pohledu NT problémovou komoditou a půjde prakticky vždy o větší kompromis. Nejméně otazníků mají laky založené na vodě (water-based), ty je pak nutno odlakovat odlakovačem speciálně určeným pro tyto laky. Water-based laky se vyrábějí i pro děti. Problém je, že dlouho nevydrží.
Klasické laky na nehty se vyrábějí např.. 3-free, 5-free, 7-free, 8-free, tzn. bez hlavních nebezpečných složek.

!!!5 základních nebezpečných složek laků na nehty!!!:

  • formaldehyde, toluene, DBP, formaldehyde resin a camphor. Laky mohou obsahovat i další nebezpečné látky, pokud výrobci zmiňují jako svoji přednost těchto 5-free, jedná se často spíše o marketing. U 7-free je na seznamu vynechaných látek ještě xylene a/nebo ethyl tosylamide, případně parabeny. U 8-free je navíc vynechán triphenyl phosphate. Lze se setkat i s 9-free a tam je vynechán navíc acetone. 3-free a 5-free doporučujeme přeskočit a pořizovat raději rovnou 7- nebo 8-free založený na vodě.

Piggy paint laky na nehty

Piggy paint laky na nehty

Klasické 7/8-free:
Pacifica,
Lakur,
Butter,
Pure Poppet.

Water-based:
Aquarella,
Scotch Naturals,
Honeybee Gardens,
Piggy Paint,
Suncoat.


Odlakovače jsou také obrovský kompromis, ze značek lze doporučit např. Fresh Therapies.



Zpracovaly Marketa Gresl a Pavla Pavlištová.

Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic, další šíření a kopírování pouze s naším písemným svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí, může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

ČÍSLO ÚČTU SVĚT NON TOXIC, Z. S.: 2301559464 /2010 (FIO BANKA)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na této stránce mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, které by vedly ke zhoršování zdravotního stavu, nebo nebyly v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si nese každý sám. Sdílíme zde informace a zkušenosti, které ale neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady, služby ani garance. Myšlenky, postupy a doporučení zde uvedená nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Nejsme odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení na této stránce. JAKÉKOLIV KOPÍROVANÍ bez souhlasu autorů JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÉ!