Akné a periorální dermatitida



OBSAH

  1. Akné

    1. Jak podpořit léčbu akné a PD „vnitřně“?

    2. Zevní péče o akné

    3. Čím umývat aknózní pleť a jak ji čistit?

    4. Masky

    5. Co použít jako další péči po vyčištění?

    6. Oleje na akné – ano, či ne?

    7. Krémy

    8. Bylinky na akné

    9. Jizvičky a skvrny po akné – doléčení

  2. Periorální dermatititda

    1. Jak dlouho trvá léčba PD?

    2. Léčba PD

    3. Dekorativní kosmetika – ožehavé téma

    4. Prevence po doléčení

  3. Zdroje


AKNÉ

alexandra-gorn-smuS_jUZa9I-unsplash.jpg

Akné trápí celou řadu adolescentů, ale také dospělých a může přetrvávat až do vyššího věku, resp. po celou dobu hormonální aktivity pohlavních žláz. Roli hraje také dědičnost, imunita, stres a pochopitelně hormony. Ohroženou skupinou jsou zejména teenageři, ale také ženy s poruchami menstruace a ženy se syndromem polycystických vaječníků (PCOS).

Zaměříme se zde zejména na možnosti netoxické péče o akné a zmíníme také zásady, co je vhodné v rámci životosprávy dodržovat, pokud vás akné trápí. Kdo má zájem ponořit se do problematiky vzniku hlouběji, zjistit, jaká bakterie a jaké další vlivy ovlivňují akné, mrkněte např. zde, v tomto souboru se budeme věnovat hlavně praktickým tipům.

Výskyt akné může také souviset s léky, které pacient užívá! Jedná se například o kortikosteroidy, anabolika či léky s obsahem halogenů (chloru, fluoru a bromu).

Častější projevy akné mají také lidé pracující se sloučeninami dehtu. Akné může být také vyvoláno nevhodnou kombinací běžných kosmetických přípravků. Produkty na vlasy, dekorativní kosmetika a běžné produkty péče o pokožku často obsahují přísady, které mohou způsobit akné. Mezi tyto patří např. lanolin, minerální oleje (vazelína a další ropné deriváty), hliník, retinyl acetát, alkohol, oxybenzon, triclosan, parabeny, polyethylen, BHA a BHT a konzervační látky na bázi formaldehydu. Mnoho dalších chemických složek neprospívá citlivé a zanícené pleti, proto je jako součást terapie netoxická péče ideální.


Jak podpořit léčbu akné a PD “vnitřně”?

pickled-vegetables-B6HXP4U.jpg
  • Vyhýbejte se cukru (zejména rafinovanému), umělým přísadám, uměle zpracovaným potravinám, přemíře bílé mouky, ale omezte také mléčné výrobky vyjma kvalitních zakysaných, výrazně omezte nebo raději vynechte běžné sýry, ideální je konzumovat jen kvalitní sýr kozí, nebo mozzarellu, nikoli však sýry plísňové, tavené či nekvalitní tvrdé sýry.

  • Vyhýbejte se syceným nápojům a sladkým limonádám, naučte se pít čistou vodu, sem tam kvalitní minerálku, čaje.

  • Vyhýbejte se rafinovaným olejům a margarínům (zde nejde o to, že když omezíte tuk, nebude se vám mastit pleť, neboť to je pochopitelně mýtus, důležité je ale nahradit nezdravé tzv. PRO-zánětlivé tuky vhodnější variantou).

  • Potíže může významně zhoršovat stres, vyčerpání (má vliv také na hormonální zdraví), přemíra pocení a umělé materiály.

  • Nedotýkejte se přehnaně obličeje, dbejte na omezený styk telefonu s pokožkou, pokud se vám na krajích lícní kosti tvoří zánětlivá ložiska.

  • Jste-li kuřák, můžete si tím akné výrazně zhoršovat.

  • Zařaďte přirozené fermentované potraviny (pickles, kefír, tibetská kefírová houba, domácí kysané zelí), případně kvalitní probiotika.

  • Nezapomínejte na přísun prebiotické vlákniny, nakrmte svoji mikrobiotu, péčí o svůj zdravý mikrobiom můžete velmi ovlivnit i projevy akné.

  • Přejděte na NT péči. Pokud budete nadužívat toxickou kosmetiku, dostanete se pouze do nekonečného kruhu potlačování příznaků, rozhodíte si funkci pokožky, budete dráždit kůži a později může dojít k vzniku přecitlivělosti a alergií.

  • Zařaďte pupalkový olej (protizánětlivý), vitamin C v raw formě a zinek v přírodní formě.

  • U lehčích forem akné a PD začněte pravidelně saunovat. Více v článku zde.

  • Měňte ručníky a ložní prádlo častěji, než bývá obvyklé. Perte je minimálně na 60 °C, lépe na 90 °C.

  • Dobrý efekt mají také krátkodobé půsty. Můžete zařadit tzv. intermittent fasting neboli “přerušovaný půst” nebo čas od času jednodenní půst, pokud vám to váš zdravotní stav a kondice dovolí.


Zevní péče o akné

Čím umývat aknózní pleť a jak ji čistit?

  1. Zde můžete omezeně vyzkoušet mýdla, která jinak díky vyššímu pH příliš v péči o pleť nedoporučujeme, ale např. netoxická mýdla s obsahem síry, aktivního uhlí a zinku mohou pomoci šetrně dezinfikovat aknózní pleť, která je náchylná k přemnožení “zlobivé” bakterie Propionibacterium acnes. Nepoužívejte mýdla, která obsahují jakoukoli spornou složku, např. minerální oleje, syntetické vůně, syntetická barviva, konzervanty nebo umělé pěnící složky (tzv. sulfáty).

  2. Pokud vám mýdlo na pokožku nevyhovuje, můžete na šetrnou očistu zkusit použít roztok destilované vody s epsomskou nebo mořskou solí (cca třetina lžičky na 50 ml, pokud by vás tato koncentrace štípala, tak přidejte vodu).

  3. Dalším pomocníkem v čištění i tonizaci aknózní pleti je jablečný nebo vinný ocet, u kterého vždy preferujte BIO kvalitu. Ocet opět nařeďte v množství cca 1 díl octa a 9 dílů destilované vody. Používejte místo běžných micelárních a čistících vod a chemických tonik. K této směsi lze ještě přidat cca 3-5 kapek EO tea tree, pokud ho dobře snášíte. Nepoužívejte ale v blízkosti očí!

  4. Často se na internetu setkáte s tzv. olejovou čistící metodou (OCM), která je oblíbená v různých natural a home made zaměřených skupinách nebo webech. Osobně tuto metodu nedoporučuji ani u akné, ani u PD, a to vzhledem k častým komplikacím a mnohdy prudkému zhoršení, které jsme u členek během působení ve skupině vypozorovala. Dle našeho názoru není metoda OCM vhodná pro snadno se mastící a zánětlivou pokožku. Její použití tedy ponecháváme na vašem vlastním zvážení.

  5. Vhodné jsou také koupele v epsomské soli a soli z mrtvého moře. Pravidelné pobyty u moře by jistě byly nejlepším řešením, ale není to v možnostech každého, tak si tedy alespoň pravidelně dopřejte koupel s mořskými minerály (např. Dead Sea Minerals od Das Gesunde plus běžně k dostání v drogeriích DM).


Masky

clay1.jpg

U akné zaveďte pravidelné masky, které pomohou regulovat tvorbu kožního mazu. Kromě obvyklé drožďové masky můžete zkusit také směs kefír nebo kvalitní bílý jogurt + trocha medu. Tuto kombinaci můžete obohatit také šťávou z okurky nebo dužinou z nechemicky ošetřeného rajčete. Perfektní je také rozdrcený nebo rozmixovaný rakytník a obecně všechno bobulovité ovoce s vitaminem C, lze si pomoci i vysypaným obsahem kapsle raw vit. C (např. Garden of life, nebo použít trochu acerola prášku). Také prášek amla (indický angrešt) můžete použít jako příměs do masky na pleť. Oblíbenou přísadou do masek proti akné je zelený francouzský jíl, aktivní rostlinné uhlí (prášek lze sehnat v lékárnách pod názvem Carbofit), dále také kurkuma (zde ale upozorňujeme na to, že výrazně barví pleť do žluta a citlivější osoby ji nemusí dobře snášet!).

Masky z jílu (zelený, marocký atd.) nebo bahna z mrtvého moře mohou být dobrým pomocníkem, pokud nemají jiné přísady, ale počítejte s tím, že silně prokrvují a pokožka může po aplikaci masky být delší dobu zarudlá. Buďte opatrní s maskou se skořicí, může způsobit dlouhodobé zarudnutí a pálení nebo i silné alergické reakce, a proto ji do masek na pleť raději nedoporučujeme. Velice dobře lze pro masky na akné zužitkovat i mořské řasy, např. prášek z řasy kelp, nebo řasu irský mech, který pleť zároveň vyživuje a obohacuje cenným kolagenem.

Masky lze aplikovat poměrně často, pokud je u nich znatelně pozitivní efekt. Cca 2-3x za týden.


Co použít jako další péči po vyčištění?

Hydrosol - Lavender.png

Oleje ani hutná másla u akné nemusí být vhodnými pomocníky. Ideálby byla lehčí séra s kyselinou hylauronovu, kyselinou salycilovou, ale netoxickou kompozici s těmito složkami je velmi obtížné vytvořit, prakticky všechna séra s těmito komponenty obsahují nežádoucí (dráždivý) konzervant, parfemaci a další toxické komponenty. Pokud se objeví v našem hledáčku produkt s vhodným složením, ihned ho do souboru doplníme, buďte zatím trpěliví. Pokud by kdokoli z čtenářů i přesto trval na hylauronovém séru i za cenu toho, že raději použije komerční produkt, pak by se dalo s přivřeným okem zmínit hylauronové sérum z dílny Kataríny Gažovičovej, u kterého máme prověřen původ a nejnižší možnou koncentraci konzervantu (benzyl alcohol) a celkově se složením jeví jako lepší varianta, než dostupná komerční hylauronová séra.

Máte-li ovšem dost trpělivosti a odhodlání pokračovat v péči o akné bez kompromisů, můžete si zatím vypomoci např. koncentrovaným nebo ředěným neem extraktem, případně vhodným hydrolátem (máta, rozmarýn, levandule, šalvěj, heřmánek, vilín viržinský, růže).

Někteří pacienti s akné dobře reagují na čerstvý aloe vera gel (myšleno čerstvá dužina z rostliny, nikoli komerčně prodávané gely!). Pokud máte k dispozici kvalitní rostlinu, můžete vyzkoušet. Malé množství osob může trpět kontaktní alergií na složky aloe, proto nejprve proveďte test snášenlivosti na menším kousku kůže např. na předloktí. Neobjeví-li se do 3 h po aplikaci zarudnutí, pak můžete aloi použít.


Oleje na akné - ano, či ne?

Neem oil.png

Snášenlivost olejů u aknózní pleti je velice individuální a u většiny osob spíše špatná, přesto se najde i mnoho případů, kde se oleje v závěrečné péči v rozumném množství osvědčily. Množství se musí volit velice opatrně, klidně začínejte s jednou kapkou, a teprve když uvidíte, že olej snášíte dobře, přidejte množství na cca 2-3 kapky na předem zvlhčený obličej tak, abyste ošetřily celý obličej. Můžete ale vynechat ta nejproblematičtější místa s ucpanými póry, protože ta obvykle na olej příliš dobře nereagují, olej soustřeďte na méně mastná místa.

Z olejů, které na aknózní pleť stojí za případné vyzkoušení, jmenujme lehký hroznojádrový olej, kvalitní kmínový olej, kvalitní jojobový olej, neem olej a kvalitní arganový olej, který se obvykle doporučuje na suchou pleť, ale pokud zakoupíte argan oil z dobrého zdroje, budete překvapeni, jak rychle a dobře se vstřebává a nezanechává pocit mastnoty.

Z másel pak můžete použít bambucké nebo mangové máslo, ve velmi malém množství. K oleji či máslu můžete přimíchat vhodný protizánětlivý EO, např. levandule, tea tree. Pokožku ošetřujte mimo tzv. T-zónu a mimo mastící se či zanícená místa.

Na afekty, červená místa a pupínky použijte vždy na noc zinkovku (raději bez oleje, na bázi vody, podrobný recept zde), do které můžete použít pár kapek tea tree nebo propolisové či dubové tinktury. Přes den na pupínky můžete použít buď EO levandule, nebo ředěné EO tea tree, kadidlo.


Krémy

Hauschka krem.jpg

I mastná pleť potřebuje hydratovat, někdy tedy nestačí pouze péče na bázi čištění a hydrolátu, i když v některých případech (u hodně rozhozené pleti, kde se chaoticky používala komerční nešetrná kosmetika) je pro omezené období takto zvolená minimalistická péče paradoxně nejlepší řešení. Pokud ale cítíte, že vaše pleť i přes velké maštění a ucpávání pórů ztrácí vláčnost a hydrataci, pak je nutno v omezené míře použít krém s vodní složkou. Samotný olej nemá hydratační schopnost, pouze takříkajíc pomáhá udržet/uzamknout v pleti vlhkost. Pokud ale pleti vlhkost schází, můžete trpět pletí smíšenou, která se v některých místech bude mastit, ale např. v oblastech kolem očí a lící bude vysušená.

  • Z dobře dostupných krémů, které lze v omezené míře použít u citlivé a aknózní pleti, můžeme zmínit např. mandlový hydratační krém značky Weleda pro citlivou pokožku. Velmi rychle a dobře se vstřebává, nezanechává mastný pocit, spíše pleť jemně zmatňuje.

  • Další složením lepší kompromis můžete najít v pleťovém krému Meduňkový denní krém značky Dr.Hauschka. Má lehkou texturu, obsahuje rostlinné extrakty pocházející z biodynamického zemědělství. Nevýhodou je jeho vyšší cena, proto doporučujeme nejprve vyzkoušet menší balení/vzoreček.

Každý krém obsahuje oleje, proto vám nikdy nikdo nezaručí, že bude každé osobě s problematickou pletí sedět výše zmíněný nebo jiný krém, jedná se také o směs olejů, přednostní krému je však lepší hydratační schopnost a lehčí textura.


Byliny na akné

bottle-of-essential-oil-PRZHYLM.jpg

Můžete použít oplach odvarem/nálevem z níže uvedených bylin, případně praktikujte obklady nebo jen lehce otřete zanícená místa během dne:

  • lopuch (používá se zejména odvar z kořene),

  • máta,

  • šalvěj,

  • levandule,

  • dubová kůra (odvar, vařit delší dobu, min. 20 minut),

  • třezalka,

  • meduňka.

Na desinfekci zanícených míst lze také použít dubové kapky od Dědka kořenáře, doporučujeme však ředit destilovanou vodou (koncentrované kapky mají příliš mnoho alkoholu, který může pleť dráždit).


Jizvičky a skvrny po akné - doléčení

Zde se v terapii dobře osvědčil šípkový olej, lze použít také neem extrakt nebo neem olej, oba sjednocují pigmentaci.


PERIORÁLNÍ DERMATITIDA

perioral-dermatitis-photos.jpg

Periorální dermatitida (dále jen PD) se může laikovi jevit prakticky totožná s akné. Vyznačuje se podobnými projevy, tedy začervenalými pupínky, někdy puchýřky naplněnými tekutinou. Odlišuje se však svojí lokalizací, objevuje se totiž zejména v okolí úst, na bradě, kolem nosu. Výsev se ale může rozšířit i dále pod oči nebo na líce. Málokdy se objevuje na čele, na rozdíl od akné, a vyskytuje se výhradně na obličeji. Dalším charakteristickým projevem je výrazné svědění. Pacienti mohou z počátku mylně považovat PD za “lišej” nebo akné. PD se častěji zhoršuje v zimě, protože narušená kůže není schopna bránit se vnějším iritantům či patogenům a snadno podléhá i zhoršeným povětrnostním vlivům.

Pro bližší seznámení s problematikou PD si dovolíme ocitovat úryvek z charakteristiky standardu tak, jak jej uvádí na webu Česká dermatovenerologická společnost:

Periorální dermatitida

(dermatitis rosaceiformis, „Stewardessenkrankheit“ – nemoc letušek)

je zánětlivé, chronické, často torpidně probíhající onemocnění se sklonem k recidivám. Jedná se o dermatózu popisovanou od poloviny šedesátých let. Postihuje převážně ženy mezi 19 až 50 roky, s maximem kolem 30 let. Výskyt je dosti častý.

Klinický obraz, diagnoza, terapie

Pro periorální dermatitidu je typická lokalizace v obličeji, a to zejména na bradě, v nasolabiálních rýhách s postupným šířením na tváře. Obvykle je přítomen úzký, bledý lem nepostižené kůže kolem červeně rtů. Někdy mohou být projevy exantému samostatně na dolních víčkách po celé jejich ploše včetně zevního očního koutku (dermatitis periorbitalis). V případech nevhodně léčených (pokračující aplikace steroidů, diferentních extern, nevyhovující kosmetiky), bývá postižen celý obličej, kromě nosu. Primárním projevem jsou drobné papulky, velikosti 1-2 mm, živě červené až červenohnědé barvy, diseminované nebo herpetiformě seskupené až s tendencí ke splývání v ložiska. Kůže v místech výsevu je většinou erytematózní. Na povrchu se papulky jemně olupují bělavými, pityriaziformními šupinkami. Subjektivně se periorální dermatitida projevuje především napětím kůže, někdy pálením a svěděním. Vadí především kosmeticky.

V etiopatogeneze onemocnění hraje důležitou roli nevhodná, často dlouhodobá aplikace silně účinných kortikoidních extern, převážně s obsahem fluorovaných kortikosteroidů, na různé drobné kožní afekce v obličeji (ložiska mikrobiálního ekzemu, seborrhoické dermatitidy, svědění kůže jako první projev kontaktní alergie, iritace po kosmetických prostředcích apod.), anebo jen z kosmetických důvodů. Po rychlém, přechodném zlepšení, které kortikoidní přípravek vyvolá, následuje vždy nové vzplanutí exantému s větší intensitou. Tím začíná circulus vitiosus vedoucí k určité závislosti na kortikoidním externu. Výsledkem je nezvladatelná forma onemocnění s projevy erytému, papulopustulek, atrofie epidermis, teleangiektasií. Dochází také ke ztrátě obranných schopností kůže vůči mikrobům, kandidám, senzibilizátorům i vlivům povětrnostním.

Epikutánní testy

Epikutánní testy

Z etipatogenetického hlediska je také nutné brát v úvahu intoleranci některých kosmetických přípravků, jako jsou fluorované zubní pasty, konzervační a emulgační přísady v krémech.
Pacienti s periorální dermatitidou potřebují pravidelnou ambulantní péči příslušného dermatologa. Vzhledem k problematické snášenlivosti lokálních terapeutik postiženou kůží, k torpidnosti onemocnění a psychické rozladě pacienta, je nutná ve většině případů hospitalisace.
(Pozn. Pavly Pavlištové: zmínka o nutnosti hospitalizace u většiny pacientů s PD je úsměvná, po dobu mnoha let, kdy tuto problematiku sleduji z pohledu bývalého pacienta, jsem se nesetkala s případem, kdy by lékař navrhl pacientce s PD hospitalizaci. Naopak většina dermatologů toto považuje spíše za kosmetický problém, běžně pacient odchází domů s receptem na Jarischův roztok + ichtamolové mýdlo či mast + antifungicidní mast. Téměř nikdy jsem se nesetkala s postupem, kdy by lékař sám ze své iniciativy navrhnul např. epikutánní testy, natož hospitalizaci, ačkoli je u PD spojitost s kosmetikou zjevná a iritace po použití většiny běžné chemické kosmetiky zcela zřetelná).

Diagnozu periorální dermatitidy stanovíme na základě klinického obrazu, anamnézy vzniku onemocnění, přehledu používaných kosmetických přípravků a především výčtem aplikovaných kortikoidních preparátů.”

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že PD významně zhoršují a někdy i MOHOU VYVOLAT kosmetické produkty běžné péče (resp. jejich složky), ale také lokální kortikosteroidní masti!

Máte-li tedy podezření na PD a váš lékař vám přesto předepíše na zklidnění kortikoidy, pak není tento postup důvěryhodný!


Jak dlouho trvá léčba PD?

Prognóza je poměrně dobrá, ale délku terapie ovlivňují další níže citované faktory, v tom lepším případě mohou potíže ustoupit do jednoho měsíce, v tom horším se PD povleče i několik měsíců, (Pozn. Pavly Pavlištové: Já osobně jsem kdysi před netoxickým životným stylem trpěla periorální dermatitidou dlouhých 8 měsíců v kuse!). Při nedodržování režimových opatření dochází k častým recidivám.

Pojďme se tedy podívat, jaké další faktory negativně ovlivňují průběh léčby PD:

  • Používání, kombinace a nadužívání kosmetických přípravků nebo používání kortikosteroidních topických léků či mastí.

  • Alkohol, káva, kouření.

  • Stres, vyčerpání, psychická nepohoda a frustrace.

Léčba PD

Postup terapie PD je patrně prvním a zřejmě také bohužel posledním z dermatologických problémů, u nichž se doporučení a terapie lékařů v základě neliší od doporučení v rámci netoxické péče. Vzácně se zde totiž s lékaři shodujeme na vyvarování se aplikace všech kortikoidních extern a těch kosmetických přípravků, na které byla zjištěna epikutánními testy přecitlivělost. Zde se však praxe trochu rozchází s teorií, protože v praxi se často setkáváme s nesprávnou diagnostikou PD a její záměnou např. za akné, seborhoickou dermatitidu nebo mikrobiální ekzém. V těchto případech pak lékaři nešetří topickými léčivy, která ale bohužel mohou obsahovat právě z hlediska PD nevhodné složky.

Další úskalí v praxi přináší neochota testovat pacienty na kontaktní reakce. Lékař se obvykle o vhodnosti a možnosti epikutánních testů ani nezmíní a neinformovaný pacient si je tedy dále sám nežádá (více o tom, co jsou epikutánní testy, naleznete zde). Z důvodu, že mnohdy není možno testem ani vlastním sledováním vyhodnotit rizikové složky, doporučujeme vždy přechod na netoxickou péči!

chris-barbalis-UoWfBET-G9k-unsplash.jpg

Pokud máte štěstí a váš lékař se s diagnózou nesplete, pak vám patrně doporučí v první fázi tzv. nulovou terapii, tedy naprosto nekompromisní zákaz používání dosavadní běžné kosmetiky a platí to skutečně bezvýhradně! Zapomeňte na micelární vody (častý spouštěč PD), dekorativní kosmetiku, krémy a buďte opatrní i s výběrem šamponů. Je-li totiž vaše PD spojená současně s kontaktní alergií, bude vám i nevhodně vybraná vlasová kosmetika potíže zhoršovat. Minimální doba nulové terapie je 7-14 dní, přičemž v praxi se nám osvědčilo spíše těch 14, jinak dochází k častým recidivám. Po tuto dobu vám lékař doporučí pouze omývání Jarischovým roztokem bez parabenů (pokud by vám napsal Jarischův roztok s konzervanty, pak lze velmi silně pochybovat o jeho odborné způsobilosti), v některých případech lékaři volí ještě antifungicidní mast nebo v těch hodně těžkých stavech antibiotika. My se ale budeme primárně věnovat čistě netoxické péči bez chemických léků, zejména tehdy, když si nejste jisti, na jaké složky reagujete.

Pozn. Pavly Pavlištové: Moje léčba byla rozvleklá, protože probíhala ještě v době, kdy jsem o NT nevěděla nic a s velkou důvěrou jsem následovala pokyny lékaře. Terapie bohužel neprobíhala tak, jak bych si přála. Po dlouhém období zpackané léčby (špatná diagnóza) se můj stav stále i přes dodržování nulové terapie nelepšil, protože z počátku jsem používala lékařem předepsaný Jarischův roztok a lokální antimykotickou mast. Moje lékařka se neobtěžovala s epikutánními testy, takže iritaci na minerální olej jsem odhalila až na základě pozorování reakcí. Ani Jarischův roztok mi na oplach obličeje nevyhovoval, pálil mě, pokožka mi nepříjemně červenala a pocit sucha byl snad horší, než když jsem jej nepoužívala vůbec. Tehdy jsem pak již v zoufalství vynechala oba tyto prostředky a aplikovala v podstatě čistou, nulovou terapii. Omývala jsem obličej jen převařenou vodou a i ta mě z počátku pálila, jako když aplikujete vysokoprocentní alkohol. Tak moc byla moje kůže rozhozená. Postupně jsem si zvykala na neustálé pnutí a pocit suchosti, bylo těžké překonat se a “nic na to neplácat”. Velký problém může spočívat i v doporučení omezeného sahání na pleť. Pacient má potřebu se podrbat, pleť svědí, pne, bolí. Musíte vydržet, důrazně se kontrolujte! Člověk by si rád ulevil, sáhnul po krému nebo nějakém gelu. Přiznám se, že v počátcích terapie jsem to několikrát udělala a vždy jsem se se zlou potázala. Teprve po skutečně delším detoxikačním období nulové terapie ustalo svědění, pálení a přestala se tvořit další ložiska.

Varujeme před používáním ichtamolových mastí nebo mýdel, mohou dost významně dráždit již tak velice citlivou kůži!

Není to asi velká úleva pro všechny postižené, ale opravdu nic víc, než vydržet první fázi nulové terapie, nepomůže. Zapomeňte na zázračné krémy na PD z reklam na internetu, jsou to předem vyhozené peníze. V první fázi léčby dokonce nemusí být pacientovi příjemný ani oplach odvarem z bylin, kůže je velice snadno senzibilizovatelná a může reagovat přehnaně i na jinak bezpečné a hojivé rostlinné prostředky, tedy odvary z bylin, hydroláty nebo čisté rostlinné oleje. Zkuste to prostě vydržet bez ničeho, pouze s převařenou čistou vodou, nebo vodou odstátou ve džbánku s šungitem.

Později (cca po 7-14 dnech nulové terapie) můžete zkusit velice jemně a s opatrností aplikovat tonikum z destilované nebo převařené vody s malým podílem jablečného či vinného octa. Pokud budete cítit, že již dobře snášíte vodu a svědění není tak výrazné, zkuste např. slabší odvar z dubové kůry, aplikujte jemně na místa zarudnutí. Jestliže to projde, pokračujte v nulové terapii a na noc zkuste na postižená místa jemně aplikovat zinkovou mast na vodní bázi (recept viz výše u oddílu akné). K této vodní zinkové masti ale nepřidávejte EO. Aplikujte pouze na pupínky/papulky a zarudlá místa, ne jinam!

Bude-li se pokožka hojit, ekzém nebude již dále postupovat a pocit diskomfortu bude slábnout, můžete postupně zkusit zařadit zejména v oblasti kolem očí a tam, kde cítíte suchost, malé množství kvalitního jojobového oleje, bambuckého másla, nebo ghí másla (vše vždy na předem lehce zvlhčenou pokožku). Z olejů by se u PD mohl dobře snášet i kvalitní kmínový (dobré antimykotické účinky). U PD je lepší nějakou dobu vydržet u vyloženě monokomponentní péče, protože pokožka s PD má sklony reagovat velice rychle na tzv. přepečování. Ve snaze jí dopřát hydrataci, hojivou péči a výživu sáhneme příliš rychle po složitých kombinacích olejů, hydrolátů, másel a krémů s mnoha komponenty, z nichž pouhá jedna špatně snášená složka může opět vést k recidivě.

Organic tea tree oil.jpg

Vyzkoušejte obklady/masky z rozmixované řasy irský mech. Ta se prodává sušená, po namočení tvoří gelovitou hmotu, kterou lze dobře rozmixovat do konzistence pudingu. Velice blahodárně působí na pokožku, hydratuje, zklidňuje a vyživuje, má nízký alergizující potenciál. Irský mech lze zakoupit také v prášku, na masku pak postačí skutečně jen velmi malé množství smíchané s vodou.

Vyzkoušejte si na malém kousku snášenlivost tvarohu a smetany (zde preferujte spíše kozí). Několikaminutové obklady mohou ulevit pocitu pnutí, svědění a dehydratace.

Pokud jste již ve fázi doléčení potíží, lze opatrně zařadit v nízké koncentraci tea tree oil (např. přidat k octovému toniku), bude zde plnit antimikrobiální a protikvasinkovou ochranu.

Po zaléčení a v okamžiku, kdy potíže již znatelně ustoupily a ukončily jste nulovou fázi, můžete pozvolna začít testovat netoxické krémy nebo oleje, spíše ale krémy hojivé s obsahem zinku (např. měsíčková Weledu, Badger na opalování bez vůně - ten má pěkné složení i pro fázi dohojení) či hojivou mast od Šťastnej včely, neem olej, nebo krémy zmíněné výše u akné. Snášenlivost zde bude velmi individuální, pokožka s PD po zaléčení může a nemusí dobře reagovat na oleje a másla, je nutno nanášet spíše tenkou vrstvu, a pokud by se oleje ani krémy neosvědčily, vraťte se vždy o krok zpět k minimalistické péči v lokalitách, kde se tvoří afekty.


Dekorativní kosmetika - ožehavé téma

Velice často se nás ženy dotazují, jakou dekorativní kosmetiku mohou použít v případě PD. Máme bohužel špatné zprávy. Nejlepší volbou je totiž nepoužívat ŽÁDNOU. Tedy snad s výjimkou solidní netoxické řasenky, ale uvědomme si, že i tu musíme pak odlíčit, čímž narušujeme nulovou fázi olejem, který třeba ještě v první fázi léčby pokožka nebude úplně dobře snášet. Pokud je však PD u vás skutečně jen kolem úst nebo na bradě, můžete řasenku použít, ale dbejte na to, aby se při odlíčení olej nedostal jinam, než kolem očí.

O nevhodnosti používat klasická komerční odličovadla typu hydrofilní oleje a micelární vody se ani nemá smysl blíže rozepisovat, pouze podotýkáme okřídlené “kdo chce kam, pomožme mu tam”. Jiná dekorativní kosmetika již vhodná není, zejména make-upy, podklady, BB krémy, rozjasňovače, pudry. Pokud se bez nich žena neobejde, nelze bohužel nijak předvídat průběh a délku terapie a nelze zaručit, že i po zlepšení nebudou časté recidivy. Chápu, že pro mnoho žen je PD silně společensky frustrující záležitost a potřebují ji nějak zakrýt. Bohužel vlivem používání i minimálního množství make-upu se léčba může protáhnout. Možná v případě krajní nutnosti by bylo možno použít netoxický minerální make-up, ale ani tam nikdo nemůže zaručit, že ve fázi, kdy se pokožka teprve léčí, bude snášen. Je-li to skutečně nezbytné, zkuste červená místa lehce “poprášit” a následně rozetřít oxidem zinku, ubere zčervenání na intenzitě.

Psychická stránka onemocnění jakékoli rozsáhlejší dermatitidy v oblasti obličeje je téma, které by samo o sobě zabralo celý další soubor. Většina žen ale toto raději řeší soukromě, a proto rádi nabídneme radu či pomoc těm, které by potřebovaly podpořit a motivovat v začátcích.


Prevence po doléčení

Přehodnoťte svůj přístup ke kosmetice, to je opravdu ta nejupřímnější a v podstatě jediná rada. I mnohé z nás byly svého času fanynkami make-up tutoriálů a beauty blogů a arsenál naší dekorativní kosmetiky by uspokojil zákaznice menšího kosmetického studia. Vystřízlivění z této iluze o nutnosti “kreslení si nového obličeje” bylo bolestné. nicméně pro zamezení recidiv bylo nutné se pravidelného líčení a obřího množství kosmetických produktů vzdát.

Pozn. Pavly Pavlištové: Od mého vyléčení a fungování na netoxické péči se mi již nikdy PD nevrátila (je tomu již mnoho let). V současnosti používám jen výjimečně oční tužku (zn. Mineral fusion) a řasenku (viz doporučené produkty), případně netoxický lesk na rty nebo velmi lehce netoxickou rtěnku, ojediněle kompromisní netoxickou tvářenku. Maluji se pouze na vystoupení, většinu běžných dní chodím s “nahatým obličejem”. Dodnes mám ale velmi citlivou a poměrně reaktivní pokožku, takže výběr nových krémů, olejů a dalších netoxických variant musím vždy zavádět velice opatrně a někdy se stane, že se i s jinak pěkným produktem rychle rozloučím. Nechci vám sem vypisovat konkrétní značky, jaké používám, každý máme jiné nároky a jinou snášenlivost, samy si najděte ty své tolerované produkty a svoji rutinu. Vytrvejte v netoxické péči! Pokud jste pacientka s PD, je u vás vysoká pravděpodobnost, že špatně tolerujete minimálně jednu, ale spíše více chemických složek běžných kosmetických výrobků. Návratem k chemii byste jen dráždili hada bosou nohou. Vaše tělo vyslalo signál, co pro něj není dobré, věřte mu!

Všem “postiženým” přeji mnoho trpělivosti a zdaru v terapii!

ZDROJE

https://www.derm.cz/napln/historicke-standardy-cds/perioralni-dermatitis/

Odkaz na galerii fotografií periorální dermatitidy



Zpracovala Pavla Pavlištová, sestaveno teamem organizace Svět non toxic z.s. Kopírování a používání textu je zakázané!

Text slouží výhradně pro účely organizace Svět Non Toxic, další šíření a kopírování pouze s naším písemným svolením. Mějte prosím na paměti, že sestavení a ověření souboru s informacemi takového rozsahu zabere několik měsíců, v případě shromažďování a ověření zkušeností mnohdy i let práce. Respektujte prosím, že šířením informací bez našeho vědomí, může dojít k překroucení nebo vytržení z kontextu a případné nesprávné aplikaci. Pokud si sami nejste jisti, jak postupovat, můžete se na nás obrátit.

Oceníme, když nám za naši snahu pomůžete dobrovolným příspěvkem na účet spolku.

Pokud Vám informace v tomto a jiných souborech byly prospěšné a rádi byste podpořili naši činnost, můžete zaslat jakýkoli dobrovolný příspěvek na účet registrovaného spolku Svět Non Toxic, z. s. Tímto nás podpoříte v další osvětové aktivitě, pořádání besed, přednášek, natáčení videí na YT kanál Svět non toxic aj.

ČÍSLO ÚČTU SVĚT NON TOXIC, Z. S.: 2301559464 /2010 (FIO BANKA)

Za obsah externích odkazů nepřebíráme žádnou zodpovědnost.

Veškeré informace, obsah a materiály tohoto dokumentu slouží pouze k informačním účelům a nenahrazují konzultace, diagnostiku, ani lékařskou péči kvalifikovaného lékaře.

Informace zahrnuté v tomto dokumentu vycházejí z různých zdrojů a nejsou kompletní. Informace získané z tohoto dokumentu jsou podávány "tak jak jsou" a bez záruky správné interpretace, implementaci a využití.

PROHLÁŠENÍ: Informace sdílené na této stránce mají pouze informativní charakter, neneseme zodpovědnost za jakákoli případná rizika spjatá s interpretací a aplikací, které by vedly ke zhoršování zdravotního stavu, nebo nebyly v souladu s léčbou doporučenou lékařem. Zodpovědnost za praktikování doporučovaných postupů si nese každý sám. Sdílíme zde informace a zkušenosti, které ale neslouží jako náhrada lékařské péče. Autoři souborů neposkytují individuálnímu čtenáři žádné odborné rady, služby ani garance. Myšlenky, postupy a doporučení zde uvedená nenahrazují návštěvu lékaře nebo lékařský dozor, pokud ho váš zdravotní stav vyžaduje. Nejsme odpovědní za jakékoli škody či ztráty považované za vzniklé na základě informací nebo doporučení na této stránce. JAKÉKOLIV KOPÍROVANÍ bez souhlasu autorů JE PŘÍSNĚ ZAKÁZANÉ!